Leksykon Kultury Warmii i Mazur

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Informacje ogólne

Leksykon Kultury Warmii i Mazur powstaje od 2010 roku jako internetowy zbiór haseł opisujących ludzi, miejsca, organizacje, zabytki, dzieła i wydarzenia związane z szeroko rozumianą kulturą regionu. Leksykon wyposażony jest w wieloaspektową, złożoną wyszukiwarkę, pozwalającą m.in. zawęzić zakres wyszukiwania do kryteriów geograficznych, podmiotowych czy kategorialnych. Hasła zawierają również multimedialne załączniki takie jak filmy, zdjęcia, nagrania itp.

Pomysłodawca, realizator i administrator

Pomysłodawcą, realizatorem i administratorem Leksykonu Kultury Warmii i Mazur jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Kierownikiem projektu jest zastępca dyrektora CEiIK Marcin Kapłon.

Historia powstania

Leksykon jest częścią realizowanego projektu „Parkowa 2.0", współfinansowanego z funduszy europejskich. Prace nad Leksykonem zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym z nich, obejmującym okres do końca 2011 roku, utworzonych zostało pierwszych pięć tysięcy haseł dotyczących kultury naszego regionu od 1945 roku do dziś. Wykonawcą tej części była Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej–Biedrawiny w Olsztynie. W drugim etapie, począwszy od stycznia 2012 roku, Leksykon stopniowo jest uzupełniany o hasła dotyczące czasów wcześniejszych niż rok 1945.

Redakcja

Projekt jest otwarty do edycji dla wszystkich, którzy będą chcieli redagować nowe i poprawić już istniejące hasła na zasadach obowiązujących w Wikipedii. Redagowanie haseł zawsze będzie miało charakter społeczny, dobrowolny i nie będzie łączyło się z żadnymi dochodami i korzyściami materialnymi. Wszystkich zainteresowanych możliwością współtworzenia tego multimedialnego zbioru zapraszamy do zapoznania się z treścią strony informacyjnej dla autorów Leksykonu.

Encyklopedia Warmii i Mazur

Począwszy od 2014 r. Leksykon stał się autonomiczną, choć integralną częścią Encyklopedii Warmii i Mazur. Dzięki zmodyfikowanej wyszukiwarce (będzie dostępna od późnej jesieni 2014 r.) możliwe będzie wyszukiwanie wyników złożonych zapytań równocześnie w obu zbiorach, przeszukujących bazę 13000 haseł w kilkunastu kategoriach głównych.

Zobacz też

Konferencja podsumowująca zakończenie projektu „Parkowa 2.0”

Kontakt

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych
10-233 Olsztyn, ul. Parkowa 1 telefon: 89 513 17 30
www.ceik.eu email: leksykonkultury@ceik.eu

Leksykon na Facebooku