Zespół Pieśni i Tańca Warmia: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 1: Linia 1:
Wielopokoleniowy zespół pieśni i tańca działający w Olsztynie od 1954 r.
+
[[Image:Warmia.jpg|frame|right]]Wielopokoleniowy zespół pieśni i tańca działający w Olsztynie od 1954 r.  
  
==Skład==
+
== Skład ==
*Dyrektor artystyczny – [[Mariusz Krupiński]]
+
 
 +
*Dyrektor artystyczny – [[Mariusz Krupiński]]  
 
*Dyrektor ds. muzyczno-organizacyjnych – [[Artur Chwała]]
 
*Dyrektor ds. muzyczno-organizacyjnych – [[Artur Chwała]]
===Zarząd Stowarzyszenia===
+
 
*Prezes Zarządu – [[Jerzy Kaczorowski]]
+
=== Zarząd Stowarzyszenia ===
*Sekretarz – [[Ryszard Machul]]
+
 
*Skarbnik – [[Elżbieta Zarębska-Jaworska]]
+
*Prezes Zarządu – [[Jerzy Kaczorowski]]  
*Członek Zarządu – [[Maria Capik Maria]]
+
*Sekretarz – [[Ryszard Machul]]  
*Członek Zarządu – [[Michał Molski]]
+
*Skarbnik – [[Elżbieta Zarębska-Jaworska]]  
*Członek Zarządu – [[Ewa Kozłowska]]
+
*Członek Zarządu – [[Maria Capik Maria]]  
 +
*Członek Zarządu – [[Michał Molski]]  
 +
*Członek Zarządu – [[Ewa Kozłowska]]  
 
*Członek Zarządu – [[Lech Owczarzak]]
 
*Członek Zarządu – [[Lech Owczarzak]]
===Komisja Rewizyjna===
+
 
*[[Elżbieta Bartoś]]
+
=== Komisja Rewizyjna ===
*[[Jacek Walentynowicz]]
+
 
 +
*[[Elżbieta Bartoś]]  
 +
*[[Jacek Walentynowicz]]  
 
*[[Andrzej Stolarski]]
 
*[[Andrzej Stolarski]]
  
==Historia==
+
== Historia ==
Za oficjalną datę powstania Zespołu przyjmuje się rok 1954,<ref>[http://www.warmia.org.pl/warmia/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=87 Według informacji z oficjalnej strony Zespołu]]</ref> chociaż do pierwszych prezentacji dokonań artystycznych doszło już w latach 1952-1953.<ref>M. in. w roku 1953 „Warmia” uczestniczyła w Przeglądzie Szkolnych Zespołów Tanecznych w olsztyńskim Teatrze im. Jaracza, gdzie zdobyła II nagrodę.</ref>Początkowo był to szkolny zespół pieśni i tańca utworzony z uczniów Technikum Kolejowego. Główny udział w powstaniu Zespołu miała [[Cecylia Rożnowska]], która aż do roku 1984 (z trzyletnią przerwą na pobyt u rodziny w Stanach Zjednoczonych w latach 1981-1983) towarzyszyła największym sukcesom „Warmii” oraz stanowiła o jego repertuarze. Od roku 1985 funkcję kierownika artystycznego przejął uczeń [[Cecylia Rożnowska| Cecylii Rożnowskiej]] i członek „Warmii” (od 1972 r.) – [[Mariusz Krupiński]]. Pierwszą siedzibą zespołu było Technikum Kolejowe, a od 1970 – [[Dom Kultury Kolejarza w Olsztynie| Dom Kultury Kolejarza]]. W roku 1987 „Warmia” pozyskuje stałą siedzibę dla swoich prób w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie. Już w roku 1981 zespół uzyskuje nominację od władz Przedsiębiorstwa PKP na Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Kolejarzy Polskich. W początkowym okresie transformacji społeczno-gospodarczej pojawiły się jednak symptomy zagrożeń związanych z dalszym bytem zespołu. W celu unormowania statusu oraz stworzenie szans dla dalszej działalności, w kwietniu 1991 r. powstaje Spółka Usług Artystycznych „Warmia”, jednak w wyniku zmian organizacyjnych w Przedsiębiorstwie PKP, całość działalności socjalno-bytowej (wraz z zasobami majątkowymi) przejmuje Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP. Powstaje Fundacja „Semafor”, a od 1993 r. jej oddział regionalny w Olsztynie, któremu szefuje [[Artur Chwała]]. W roku 2000 olsztyński Oddział Fundacji „Semafor” ostatecznie zostaje rozwiązany. W jego miejsce powstaje nowa struktura – [[Stowarzyszenie Kulturalne Zespół Pieśni i Tańca „Warmia” w Olsztynie]]. Jednocześnie zespół odchodzi od nazwy – Reprezentacyjny Zespół Kolejarzy Polskich. W roku 2005 „Warmia” opuszcza pomieszczenia przy ul. E. Plater (w budynku byłej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych). Obecnie siedziba zespołu mieści się w [[Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie]], natomiast próby zespołów odbywają się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych.
+
 
 +
Za oficjalną datę powstania Zespołu przyjmuje się rok 1954,<ref>[http://www.warmia.org.pl/warmia/index.php?option=com_content&amp;view=article&amp;id=55&amp;Itemid=87 Według informacji z oficjalnej strony Zespołu]]</ref> chociaż do pierwszych prezentacji dokonań artystycznych doszło już w latach 1952-1953.<ref>M. in. w roku 1953 „Warmia” uczestniczyła w Przeglądzie Szkolnych Zespołów Tanecznych w olsztyńskim Teatrze im. Jaracza, gdzie zdobyła II nagrodę.</ref>Początkowo był to szkolny zespół pieśni i tańca utworzony z uczniów Technikum Kolejowego. Główny udział w powstaniu Zespołu miała [[Cecylia Rożnowska]], która aż do roku 1984 (z trzyletnią przerwą na pobyt u rodziny w Stanach Zjednoczonych w latach 1981-1983) towarzyszyła największym sukcesom „Warmii” oraz stanowiła o jego repertuarze. Od roku 1985 funkcję kierownika artystycznego przejął uczeń [[Cecylia Rożnowska|Cecylii Rożnowskiej]] i członek „Warmii” (od 1972 r.) – [[Mariusz Krupiński]]. Pierwszą siedzibą zespołu było Technikum Kolejowe, a od 1970 – [[Dom Kultury Kolejarza w Olsztynie|Dom Kultury Kolejarza]]. W roku 1987 „Warmia” pozyskuje stałą siedzibę dla swoich prób w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie. Już w roku 1981 zespół uzyskuje nominację od władz Przedsiębiorstwa PKP na Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Kolejarzy Polskich. W początkowym okresie transformacji społeczno-gospodarczej pojawiły się jednak symptomy zagrożeń związanych z dalszym bytem zespołu. W celu unormowania statusu oraz stworzenie szans dla dalszej działalności, w kwietniu 1991 r. powstaje Spółka Usług Artystycznych „Warmia”, jednak w wyniku zmian organizacyjnych w Przedsiębiorstwie PKP, całość działalności socjalno-bytowej (wraz z zasobami majątkowymi) przejmuje Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP. Powstaje Fundacja „Semafor”, a od 1993 r. jej oddział regionalny w Olsztynie, któremu szefuje [[Artur Chwała]]. W roku 2000 olsztyński Oddział Fundacji „Semafor” ostatecznie zostaje rozwiązany. W jego miejsce powstaje nowa struktura – [[Stowarzyszenie Kulturalne Zespół Pieśni i Tańca „Warmia” w Olsztynie]]. Jednocześnie zespół odchodzi od nazwy – Reprezentacyjny Zespół Kolejarzy Polskich. W roku 2005 „Warmia” opuszcza pomieszczenia przy ul. E. Plater (w budynku byłej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych). Obecnie siedziba zespołu mieści się w [[Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie]], natomiast próby zespołów odbywają się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych.  
 +
 
 +
== Działalność ==
  
==Działalność==
+
W repertuarze zespołu – obok pieśni i tańców regionu warmińsko-mazurskiego, które od początku towarzyszyły „Warmii” – znalazły się również tańce z innych regionów Polski oraz tańce narodowe. W „Warmii” działa osiem grup artystycznych (seniorów, „starsza reprezentacja”, „młodzieżowa reprezentacja”, „dziecięca reprezentacja”, grupa dziecięca, młodzieżowa młodsza i starsza oraz grupa wokalno-muzyczna). W roku 1994 „Warmia” inicjuje ideę konkursu tańców ludowych indywidualnych par tanecznych<ref>Pierwszy konkurs odbył się w czerwcu 1994 r. w olsztyńskim amfiteatrze</ref> oraz – bazując na współpracy z „Nowosądeczanami” z Nowego Sącza, „Powiślem” z Puław, „Poltexem” z Łodzi oraz grupą „Richard Wossidlo” z Niemiec – organizuje Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru. W roku 2001 „Warmia” organizuje Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Tańców Narodowych w Formie Towarzyskiej, w 2002 r., z upoważnienia Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej – CIOFF, Warmińsko-Pomorski Regionalny Ośrodek Tańców Polskich, który zaczyna działać już od 2004 r. Zespół współpracuje także z Warmińsko-Mazurskim Kuratorem Oświaty oraz Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli (czego wymiernym efektem jest organizacja m.in. [[Regionalny Konkurs Tańców Polskich „O Złote Piórko Kłobuka” w Olsztynie|Regionalnego Konkursu Tańców Polskich „O Złote Pióro Kłobuka]]) oraz „Karczmą Warmińską” w Gietrzwałdzie (gdzie z kolei prezentuje m.in. cykliczne widowiska ''Wesela Warmińskiego''). Zespół, wielokrotnie nagradzany na przeglądach i festiwalach w kraju i za granicą, odbył szereg tournee artystycznych, odwiedzając m.in.: Jugosławię, ZSRR, Rosję, Francję, Belgię, Czechosłowacją, Włochy, Grecję, Szwecję, Niemcy, Wielką Brytanię, Węgry, Portugalię, Ukrainę, Litwę, Bośnię i Serbię.  
W repertuarze zespołu – obok pieśni i tańców regionu warmińsko-mazurskiego, które od początku towarzyszyły „Warmii” – znalazły się również tańce z innych regionów Polski oraz tańce narodowe. W „Warmii” działa osiem grup artystycznych (seniorów, „starsza reprezentacja”, „młodzieżowa reprezentacja”, „dziecięca reprezentacja”, grupa dziecięca, młodzieżowa młodsza i starsza oraz grupa wokalno-muzyczna). W roku 1994 „Warmia” inicjuje ideę konkursu tańców ludowych indywidualnych par tanecznych<ref>Pierwszy konkurs odbył się w czerwcu 1994 r. w olsztyńskim amfiteatrze</ref> oraz – bazując na współpracy z „Nowosądeczanami” z Nowego Sącza, „Powiślem” z Puław, „Poltexem” z Łodzi oraz grupą „Richard Wossidlo” z Niemiec – organizuje Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru. W roku 2001 „Warmia” organizuje Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Tańców Narodowych w Formie Towarzyskiej, w 2002 r., z upoważnienia Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej – CIOFF, Warmińsko-Pomorski Regionalny Ośrodek Tańców Polskich, który zaczyna działać już od 2004 r. Zespół współpracuje także z Warmińsko-Mazurskim Kuratorem Oświaty oraz Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli (czego wymiernym efektem jest organizacja m.in. [[Regionalny Konkurs Tańców Polskich „O Złote Piórko Kłobuka” w Olsztynie| Regionalnego Konkursu Tańców Polskich „O Złote Pióro Kłobuka]]) oraz „Karczmą Warmińską” w Gietrzwałdzie (gdzie z kolei prezentuje m.in. cykliczne widowiska ''Wesela Warmińskiego''). Zespół, wielokrotnie nagradzany na przeglądach i festiwalach w kraju i za granicą, odbył szereg tournee artystycznych, odwiedzając m.in.: Jugosławię, ZSRR, Rosję, Francję, Belgię, Czechosłowacją, Włochy, Grecję, Szwecję, Niemcy, Wielką Brytanię, Węgry, Portugalię, Ukrainę, Litwę, Bośnię i Serbię.  
+
 
 +
== Repertuar<ref>[http://www.warmia.org.pl/warmia/index.php?option=com_content&amp;view=article&amp;id=4&amp;Itemid=79&amp;9c9d85b6b34f6e1cb5c2281ffe9c3bd2=6c4bf077ca25bbce988c89115cd4d722  Według informacji z oficjalnej strony zespołu]</ref> ==
  
==Repertuar<ref>[http://www.warmia.org.pl/warmia/index.php?option=com_content&view=article&id=4&Itemid=79&9c9d85b6b34f6e1cb5c2281ffe9c3bd2=6c4bf077ca25bbce988c89115cd4d722  Według informacji z oficjalnej strony zespołu]</ref>==
 
 
*Grupa Reprezentacyjna i Młodzieżowa:  
 
*Grupa Reprezentacyjna i Młodzieżowa:  
**''Suita warmińsko-mazurska'' (aranż. muz. Z. Chabowski ; chor. C. Rożnowska, M. Krupiński)  
+
**''Suita warmińsko-mazurska'' (aranż. muz. Z. Chabowski&nbsp;; chor. C. Rożnowska, M. Krupiński)  
**''Tańce Wielkopolski'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. Sł. Pawliński)
+
**''Tańce Wielkopolski'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. Sł. Pawliński)  
**''Kujawiak z oberkiem'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)  
+
**''Kujawiak z oberkiem'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. M. Krupiński)  
**''Tańce opoczyńskie'' (aranż. muz. K. Nowak ; chor. J. Dąbrowska)  
+
**''Tańce opoczyńskie'' (aranż. muz. K. Nowak&nbsp;; chor. J. Dąbrowska)  
**''Tańce cieszyńskie'' (aranż. muz. D. Michałowski, J. Kołodziejczak ; chor. J. Marcinkowa)  
+
**''Tańce cieszyńskie'' (aranż. muz. D. Michałowski, J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. J. Marcinkowa)  
**''Tańce śląskie'' (aranż. muz. W. Jarosiński ; chor. J. Łosakiewicz)  
+
**''Tańce śląskie'' (aranż. muz. W. Jarosiński&nbsp;; chor. J. Łosakiewicz)  
**''Tańce rzeszowskie'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. K. Hofman)  
+
**''Tańce rzeszowskie'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. K. Hofman)  
**''Krakowiak'' (aranż. muz. Wł. Byszewski, J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)  
+
**''Krakowiak'' (aranż. muz. Wł. Byszewski, J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. M. Krupiński)  
**''Tańce lubelskie'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. K. Walczakowa)
+
**''Tańce lubelskie'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. K. Walczakowa)  
**''Tańce górali żywieckich'' (aranż. muz. członkowie Kapeli Zespołu ; chor. J. Gąsiorek)  
+
**''Tańce górali żywieckich'' (aranż. muz. członkowie Kapeli Zespołu&nbsp;; chor. J. Gąsiorek)  
**''Tańce „Starej Warszawy”'' (aranż. muz. Z. Chabowski ; chor. M. Miazek, C. Rożnowska)  
+
**''Tańce „Starej Warszawy”'' (aranż. muz. Z. Chabowski&nbsp;; chor. M. Miazek, C. Rożnowska)  
**''Polonez'' (muz. T. Kieseweter ; aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)  
+
**''Polonez'' (muz. T. Kieseweter&nbsp;; aranż. muz. J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. M. Krupiński)  
**''Mazur'' (muz. S. Moniuszko ; chor. M. Krupiński)  
+
**''Mazur'' (muz. S. Moniuszko&nbsp;; chor. M. Krupiński)  
**''Suita tańców niemieckich'' (muz. G. Riedel ; aranż. muz. S. Eitemuller ; chor. J. Lauenroth)
+
**''Suita tańców niemieckich'' (muz. G. Riedel&nbsp;; aranż. muz. S. Eitemuller&nbsp;; chor. J. Lauenroth)  
 
*Grupa dziecięca:  
 
*Grupa dziecięca:  
**''Tańce i zabawy warmińskie'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. C. Rożnowska, M. Krupiński)
+
**''Tańce i zabawy warmińskie'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. C. Rożnowska, M. Krupiński)  
**''Krakowiak'' (muz. W. Byszewski ; aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)
+
**''Krakowiak'' (muz. W. Byszewski&nbsp;; aranż. muz. J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. M. Krupiński)  
**''Tańce łowickie'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. D. Nawrocki)
+
**''Tańce łowickie'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. D. Nawrocki)  
**''Tańce lubelskie'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. K. Walczakowa)
+
**''Tańce lubelskie'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. K. Walczakowa)  
**''Tańce i zabawy śląskie'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. D. Nawrocki)
+
**''Tańce i zabawy śląskie'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. D. Nawrocki)  
**''Tańce kurpiowskie'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)
+
**''Tańce kurpiowskie'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. M. Krupiński)  
 
*Grupa seniorów:  
 
*Grupa seniorów:  
**''Polonez'' (muz. T.Kiseweter ; chor. M. Krupiński)
+
**''Polonez'' (muz. T.Kiseweter&nbsp;; chor. M. Krupiński)  
**''Mazur „Chłopski goniony”'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)
+
**''Mazur „Chłopski goniony”'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. M. Krupiński)  
**''Kujawiak'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)
+
**''Kujawiak'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. M. Krupiński)  
**''Tańce regionu Warmii i Mazur'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)  
+
**''Tańce regionu Warmii i Mazur'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. M. Krupiński)  
**Widowisko taneczno-muzyczne ''Miłość, nienawiść i mojra - warszawskie szlagiery''  
+
**Widowisko taneczno-muzyczne ''Miłość, nienawiść i mojra - warszawskie szlagiery''
(oprac. muz. P.Marcyniak ; chor. J. Łosakiewicz)
+
 
**Widowisko regionalne : ''Na muzykę'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)
+
(oprac. muz. P.Marcyniak&nbsp;; chor. J. Łosakiewicz)  
*Kapela i skład „zawodowy” grupy tanecznej :
+
 
**''Biesiada ludowa'' (polski folklor wokalno - muzyczny, tańce wybranych regionów Polski, wspólna zabawa przy polskich utworach biesiadnych)
+
**Widowisko regionalne&nbsp;: ''Na muzykę'' (aranż. muz. J. Kołodziejczak&nbsp;; chor. M. Krupiński)  
**''Zabawa ludowa'' (program taneczno-muzyczny z udziałem zespołu estradowego [[Walerian Ostrowski| Waleriana Ostrowskiego]]
+
*Kapela i skład „zawodowy” grupy tanecznej&nbsp;:  
**''Program folklorystyczny'' (wybrane utwory wokalno-muzyczne różnych regionów Polski)
+
**''Biesiada ludowa'' (polski folklor wokalno - muzyczny, tańce wybranych regionów Polski, wspólna zabawa przy polskich utworach biesiadnych)  
**''Wieczerza żydowska'' (popularne utwory wokalno-muzyczne narodu żydowskiego – prowadzenie programu i monologi : [[Wiesław Nideraus]])
+
**''Zabawa ludowa'' (program taneczno-muzyczny z udziałem zespołu estradowego [[Walerian Ostrowski|Waleriana Ostrowskiego]]  
 +
**''Program folklorystyczny'' (wybrane utwory wokalno-muzyczne różnych regionów Polski)  
 +
**''Wieczerza żydowska'' (popularne utwory wokalno-muzyczne narodu żydowskiego – prowadzenie programu i monologi&nbsp;: [[Wiesław Nideraus]])  
 
**''Scena Zaułek''  
 
**''Scena Zaułek''  
***I – z udziałem: [[Krzysztof Daukszewicz]], Wojtek Gęsicki, [[Artur Chwała]] (skrzypce), [[Michał Chwała]] (gitara)
+
***I – z udziałem: [[Krzysztof Daukszewicz]], Wojtek Gęsicki, [[Artur Chwała]] (skrzypce), [[Michał Chwała]] (gitara)  
***II – z udziałem: Tamara Kalinowska (Piwnica pod Baranami), Agata Ślazyk (Piwnica pod Baranami), Leszek Wójtowicz (Piwnica pod Baranami), Wojtek Gęsicki, [[Artur Chwała]] (skrzypce), [[Michał Chwała]] (gitara), [[Tomasz Kmiecik]] (fortepian), [[Michał Półtorak]] (skrzypce)
+
***II – z udziałem: Tamara Kalinowska (Piwnica pod Baranami), Agata Ślazyk (Piwnica pod Baranami), Leszek Wójtowicz (Piwnica pod Baranami), Wojtek Gęsicki, [[Artur Chwała]] (skrzypce), [[Michał Chwała]] (gitara), [[Tomasz Kmiecik]] (fortepian), [[Michał Półtorak]] (skrzypce)  
 
***III – z udziałem: Marek Majewski, Małgorzata Wojciechowicz, Wojtek Gęsicki, [[Artur Chwała]] (skrzypce), [[Michał Chwała]] (gitara)
 
***III – z udziałem: Marek Majewski, Małgorzata Wojciechowicz, Wojtek Gęsicki, [[Artur Chwała]] (skrzypce), [[Michał Chwała]] (gitara)
  
==Nagrody i wyróżnienia artystyczne==
+
== Nagrody i wyróżnienia artystyczne ==
 +
 
 
*1954 – I miejsce w Przeglądzie Zespołów Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim  
 
*1954 – I miejsce w Przeglądzie Zespołów Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim  
 
*1955 – II miejsce na Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Katowicach  
 
*1955 – II miejsce na Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Katowicach  
*1969 – Nagroda „Złote Skrzydło Ikara” na II Rzeszowskim Jarmarku Pieśni i Tańca w Mielcu
+
*1969 – Nagroda „Złote Skrzydło Ikara” na II Rzeszowskim Jarmarku Pieśni i Tańca w Mielcu  
*1971 – Nagroda „Złote Skrzydło Ikara” na IV Rzeszowskim Jarmarku Pieśni i Tańca w Mielcu
+
*1971 – Nagroda „Złote Skrzydło Ikara” na IV Rzeszowskim Jarmarku Pieśni i Tańca w Mielcu  
*1972 – I nagroda na Festiwalu Kulturalnym Związków Zawodowych CRZZ
+
*1972 – I nagroda na Festiwalu Kulturalnym Związków Zawodowych CRZZ  
*1975 – I nagroda na Festiwalu Krajowych Zespołów Folklorystycznych w Vinkovcy (Jugosławia)
+
*1975 – I nagroda na Festiwalu Krajowych Zespołów Folklorystycznych w Vinkovcy (Jugosławia)  
*1978 – „Złoty Medal” na Europejskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Suhl (NRD)
+
*1978 – „Złoty Medal” na Europejskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Suhl (NRD)  
*1978 – „Srebrny Medal” na Światowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Bayonne (Francja)
+
*1978 – „Srebrny Medal” na Światowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Bayonne (Francja)  
*1981 – I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Szczecinie
+
*1981 – I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Szczecinie  
*1982 – II nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Szczecinie
+
*1982 – II nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Szczecinie  
*1983 – I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Częstochowie
+
*1983 – I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Częstochowie  
*1983 – I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Młodzieżowych Zespołów Pieśni i Tańca Ministerstwa Komunikacji w Lublinie
+
*1983 – I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Młodzieżowych Zespołów Pieśni i Tańca Ministerstwa Komunikacji w Lublinie  
*1984 – I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Tczewie
+
*1984 – I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Tczewie  
*1985 - I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Pile
+
*1985 - I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Pile  
*1986 – Grand Prix na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Pile
+
*1986 – Grand Prix na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Pile  
*1987 – Główna nagroda na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca w Mrągowie
+
*1987 – Główna nagroda na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca w Mrągowie  
 
*1990 – I nagroda na Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych w Mrągowie
 
*1990 – I nagroda na Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych w Mrągowie
  
==Nagrody i odznaczenia państwowe, regionalne i resortowe==
+
== Nagrody i odznaczenia państwowe, regionalne i resortowe ==
*1968 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za 1968 rok.
+
 
*1972 – Złota Odznaka „Zasłużony dla Warmii i Mazur”
+
*1968 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za 1968 rok.  
*1974 – Dyplom Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z udział w Panoramie XXX-lecia
+
*1972 – Złota Odznaka „Zasłużony dla Warmii i Mazur”  
*1975 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
+
*1974 – Dyplom Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z udział w Panoramie XXX-lecia  
*1975 – Nagroda Przewodniczącego WRZZ w Olsztynie
+
*1975 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki  
*1975 – Nagroda miesięcznika [[Warmia i Mazury| „Warmia i Mazury”]]
+
*1975 – Nagroda Przewodniczącego WRZZ w Olsztynie  
*1975 – Nagroda WRZZ za całokształt pracy artystycznej
+
*1975 – Nagroda miesięcznika [[Warmia i Mazury|„Warmia i Mazury”]]  
*1980 – Medal Towarzystwa Łączności z Polonią Zagraniczną „Polonia”
+
*1975 – Nagroda WRZZ za całokształt pracy artystycznej  
*1980 – Medal Prezydenta Miasta Olsztyna
+
*1980 – Medal Towarzystwa Łączności z Polonią Zagraniczną „Polonia”  
*1984 – Złota Honorowa Odznaka „Za zasługi dla transportu PRL”
+
*1980 – Medal Prezydenta Miasta Olsztyna  
*1985 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
+
*1984 – Złota Honorowa Odznaka „Za zasługi dla transportu PRL”  
*1987 – Złota Honorowa Odznaka Centralnego Towarzystwa Kulturalnego Kolejarzy Jugosławiańskich
+
*1985 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski  
*1987 – Złota Honorowa Odznaka Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej
+
*1987 – Złota Honorowa Odznaka Centralnego Towarzystwa Kulturalnego Kolejarzy Jugosławiańskich  
*2000 – Medal „Pro Publico Bono”
+
*1987 – Złota Honorowa Odznaka Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej  
 +
*2000 – Medal „Pro Publico Bono”  
 
*2009 – Honorowa odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
 
*2009 – Honorowa odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
  
==Bibliografia==
+
== Bibliografia ==
#Segiet, Janusz: ''Pieśni i tańce „Warmii”'' / Janusz Segiet // „Warmia i Mazury”. – 1975, nr 6, s. 31, 34.
+
 
#''Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Kolejarzy Polskich „Warmia”''. – Olsztyn : Dom Kultury Kolejarza, 1989.
+
#Segiet, Janusz: ''Pieśni i tańce „Warmii”'' / Janusz Segiet // „Warmia i Mazury”. – 1975, nr 6, s. 31, 34.  
#Piotrowska, Joanna: ''Dwa w jednym : doświadczeni tancerze, nowa grupa, nowa jakość'' / Joanna Piotrowska // „Gazeta Olsztyńska”. – 2004, nr 248, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 358, s. 4.
+
#''Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Kolejarzy Polskich „Warmia”''. – Olsztyn&nbsp;: Dom Kultury Kolejarza, 1989.  
 +
#Piotrowska, Joanna: ''Dwa w jednym&nbsp;: doświadczeni tancerze, nowa grupa, nowa jakość'' / Joanna Piotrowska // „Gazeta Olsztyńska”. – 2004, nr 248, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 358, s. 4.
 +
 
 +
== Przypisy ==
 +
 
 +
<references />
  
==Przypisy==
+
== Zobacz też ==
<references />
 
  
==Zobacz też==
 
 
*[http://www.warmia.org.pl/warmia/ Oficjalna strona zespołu]
 
*[http://www.warmia.org.pl/warmia/ Oficjalna strona zespołu]
  
[[Category:Muzyka]]  
+
[[Category:Muzyka]] [[Category:Taniec]] [[Category:Zespoły_i_grupy_artystyczne]] [[Category:Stowarzyszenia_i_kluby]] [[Category:Olsztyn]] [[Category:1945-1960]] [[Category:1961-1970]] [[Category:1971-1980]] [[Category:1981-1990]] [[Category:1991-2000]] [[Category:2001-2010]] [[Category:2011-2020]]
[[Category:Taniec]]
 
[[Category:Zespoły i grupy artystyczne]]  
 
[[Category:Stowarzyszenia i kluby]]
 
[[Category:Olsztyn]]
 
[[Category:1945-1960]]
 
[[Category:1961-1970]]
 
[[Category:1971-1980]]
 
[[Category:1981-1990]]
 
[[Category:1991-2000]]
 
[[Category:2001-2010]]  
 
[[Category:2011-2020]]
 

Wersja z 11:11, 30 paź 2011

Warmia.jpg
Wielopokoleniowy zespół pieśni i tańca działający w Olsztynie od 1954 r.

Skład

Zarząd Stowarzyszenia

Komisja Rewizyjna

Historia

Za oficjalną datę powstania Zespołu przyjmuje się rok 1954,[1] chociaż do pierwszych prezentacji dokonań artystycznych doszło już w latach 1952-1953.[2]Początkowo był to szkolny zespół pieśni i tańca utworzony z uczniów Technikum Kolejowego. Główny udział w powstaniu Zespołu miała Cecylia Rożnowska, która aż do roku 1984 (z trzyletnią przerwą na pobyt u rodziny w Stanach Zjednoczonych w latach 1981-1983) towarzyszyła największym sukcesom „Warmii” oraz stanowiła o jego repertuarze. Od roku 1985 funkcję kierownika artystycznego przejął uczeń Cecylii Rożnowskiej i członek „Warmii” (od 1972 r.) – Mariusz Krupiński. Pierwszą siedzibą zespołu było Technikum Kolejowe, a od 1970 – Dom Kultury Kolejarza. W roku 1987 „Warmia” pozyskuje stałą siedzibę dla swoich prób w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie. Już w roku 1981 zespół uzyskuje nominację od władz Przedsiębiorstwa PKP na Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Kolejarzy Polskich. W początkowym okresie transformacji społeczno-gospodarczej pojawiły się jednak symptomy zagrożeń związanych z dalszym bytem zespołu. W celu unormowania statusu oraz stworzenie szans dla dalszej działalności, w kwietniu 1991 r. powstaje Spółka Usług Artystycznych „Warmia”, jednak w wyniku zmian organizacyjnych w Przedsiębiorstwie PKP, całość działalności socjalno-bytowej (wraz z zasobami majątkowymi) przejmuje Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP. Powstaje Fundacja „Semafor”, a od 1993 r. jej oddział regionalny w Olsztynie, któremu szefuje Artur Chwała. W roku 2000 olsztyński Oddział Fundacji „Semafor” ostatecznie zostaje rozwiązany. W jego miejsce powstaje nowa struktura – Stowarzyszenie Kulturalne Zespół Pieśni i Tańca „Warmia” w Olsztynie. Jednocześnie zespół odchodzi od nazwy – Reprezentacyjny Zespół Kolejarzy Polskich. W roku 2005 „Warmia” opuszcza pomieszczenia przy ul. E. Plater (w budynku byłej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych). Obecnie siedziba zespołu mieści się w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, natomiast próby zespołów odbywają się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych.

Działalność

W repertuarze zespołu – obok pieśni i tańców regionu warmińsko-mazurskiego, które od początku towarzyszyły „Warmii” – znalazły się również tańce z innych regionów Polski oraz tańce narodowe. W „Warmii” działa osiem grup artystycznych (seniorów, „starsza reprezentacja”, „młodzieżowa reprezentacja”, „dziecięca reprezentacja”, grupa dziecięca, młodzieżowa młodsza i starsza oraz grupa wokalno-muzyczna). W roku 1994 „Warmia” inicjuje ideę konkursu tańców ludowych indywidualnych par tanecznych[3] oraz – bazując na współpracy z „Nowosądeczanami” z Nowego Sącza, „Powiślem” z Puław, „Poltexem” z Łodzi oraz grupą „Richard Wossidlo” z Niemiec – organizuje Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru. W roku 2001 „Warmia” organizuje Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Tańców Narodowych w Formie Towarzyskiej, w 2002 r., z upoważnienia Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej – CIOFF, Warmińsko-Pomorski Regionalny Ośrodek Tańców Polskich, który zaczyna działać już od 2004 r. Zespół współpracuje także z Warmińsko-Mazurskim Kuratorem Oświaty oraz Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli (czego wymiernym efektem jest organizacja m.in. Regionalnego Konkursu Tańców Polskich „O Złote Pióro Kłobuka) oraz „Karczmą Warmińską” w Gietrzwałdzie (gdzie z kolei prezentuje m.in. cykliczne widowiska Wesela Warmińskiego). Zespół, wielokrotnie nagradzany na przeglądach i festiwalach w kraju i za granicą, odbył szereg tournee artystycznych, odwiedzając m.in.: Jugosławię, ZSRR, Rosję, Francję, Belgię, Czechosłowacją, Włochy, Grecję, Szwecję, Niemcy, Wielką Brytanię, Węgry, Portugalię, Ukrainę, Litwę, Bośnię i Serbię.

Repertuar[4]

  • Grupa Reprezentacyjna i Młodzieżowa:
    • Suita warmińsko-mazurska (aranż. muz. Z. Chabowski ; chor. C. Rożnowska, M. Krupiński)
    • Tańce Wielkopolski (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. Sł. Pawliński)
    • Kujawiak z oberkiem (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)
    • Tańce opoczyńskie (aranż. muz. K. Nowak ; chor. J. Dąbrowska)
    • Tańce cieszyńskie (aranż. muz. D. Michałowski, J. Kołodziejczak ; chor. J. Marcinkowa)
    • Tańce śląskie (aranż. muz. W. Jarosiński ; chor. J. Łosakiewicz)
    • Tańce rzeszowskie (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. K. Hofman)
    • Krakowiak (aranż. muz. Wł. Byszewski, J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)
    • Tańce lubelskie (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. K. Walczakowa)
    • Tańce górali żywieckich (aranż. muz. członkowie Kapeli Zespołu ; chor. J. Gąsiorek)
    • Tańce „Starej Warszawy” (aranż. muz. Z. Chabowski ; chor. M. Miazek, C. Rożnowska)
    • Polonez (muz. T. Kieseweter ; aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)
    • Mazur (muz. S. Moniuszko ; chor. M. Krupiński)
    • Suita tańców niemieckich (muz. G. Riedel ; aranż. muz. S. Eitemuller ; chor. J. Lauenroth)
  • Grupa dziecięca:
    • Tańce i zabawy warmińskie (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. C. Rożnowska, M. Krupiński)
    • Krakowiak (muz. W. Byszewski ; aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)
    • Tańce łowickie (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. D. Nawrocki)
    • Tańce lubelskie (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. K. Walczakowa)
    • Tańce i zabawy śląskie (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. D. Nawrocki)
    • Tańce kurpiowskie (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)
  • Grupa seniorów:
    • Polonez (muz. T.Kiseweter ; chor. M. Krupiński)
    • Mazur „Chłopski goniony” (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)
    • Kujawiak (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)
    • Tańce regionu Warmii i Mazur (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)
    • Widowisko taneczno-muzyczne Miłość, nienawiść i mojra - warszawskie szlagiery

(oprac. muz. P.Marcyniak ; chor. J. Łosakiewicz)

    • Widowisko regionalne : Na muzykę (aranż. muz. J. Kołodziejczak ; chor. M. Krupiński)
  • Kapela i skład „zawodowy” grupy tanecznej :
    • Biesiada ludowa (polski folklor wokalno - muzyczny, tańce wybranych regionów Polski, wspólna zabawa przy polskich utworach biesiadnych)
    • Zabawa ludowa (program taneczno-muzyczny z udziałem zespołu estradowego Waleriana Ostrowskiego
    • Program folklorystyczny (wybrane utwory wokalno-muzyczne różnych regionów Polski)
    • Wieczerza żydowska (popularne utwory wokalno-muzyczne narodu żydowskiego – prowadzenie programu i monologi : Wiesław Nideraus)
    • Scena Zaułek

Nagrody i wyróżnienia artystyczne

  • 1954 – I miejsce w Przeglądzie Zespołów Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim
  • 1955 – II miejsce na Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Katowicach
  • 1969 – Nagroda „Złote Skrzydło Ikara” na II Rzeszowskim Jarmarku Pieśni i Tańca w Mielcu
  • 1971 – Nagroda „Złote Skrzydło Ikara” na IV Rzeszowskim Jarmarku Pieśni i Tańca w Mielcu
  • 1972 – I nagroda na Festiwalu Kulturalnym Związków Zawodowych CRZZ
  • 1975 – I nagroda na Festiwalu Krajowych Zespołów Folklorystycznych w Vinkovcy (Jugosławia)
  • 1978 – „Złoty Medal” na Europejskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Suhl (NRD)
  • 1978 – „Srebrny Medal” na Światowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Bayonne (Francja)
  • 1981 – I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Szczecinie
  • 1982 – II nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Szczecinie
  • 1983 – I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Częstochowie
  • 1983 – I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Młodzieżowych Zespołów Pieśni i Tańca Ministerstwa Komunikacji w Lublinie
  • 1984 – I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Tczewie
  • 1985 - I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Pile
  • 1986 – Grand Prix na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych Ministerstwa Komunikacji w Pile
  • 1987 – Główna nagroda na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca w Mrągowie
  • 1990 – I nagroda na Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych w Mrągowie

Nagrody i odznaczenia państwowe, regionalne i resortowe

  • 1968 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za 1968 rok.
  • 1972 – Złota Odznaka „Zasłużony dla Warmii i Mazur”
  • 1974 – Dyplom Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z udział w Panoramie XXX-lecia
  • 1975 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
  • 1975 – Nagroda Przewodniczącego WRZZ w Olsztynie
  • 1975 – Nagroda miesięcznika „Warmia i Mazury”
  • 1975 – Nagroda WRZZ za całokształt pracy artystycznej
  • 1980 – Medal Towarzystwa Łączności z Polonią Zagraniczną „Polonia”
  • 1980 – Medal Prezydenta Miasta Olsztyna
  • 1984 – Złota Honorowa Odznaka „Za zasługi dla transportu PRL”
  • 1985 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 1987 – Złota Honorowa Odznaka Centralnego Towarzystwa Kulturalnego Kolejarzy Jugosławiańskich
  • 1987 – Złota Honorowa Odznaka Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej
  • 2000 – Medal „Pro Publico Bono”
  • 2009 – Honorowa odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Bibliografia

  1. Segiet, Janusz: Pieśni i tańce „Warmii” / Janusz Segiet // „Warmia i Mazury”. – 1975, nr 6, s. 31, 34.
  2. Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Kolejarzy Polskich „Warmia”. – Olsztyn : Dom Kultury Kolejarza, 1989.
  3. Piotrowska, Joanna: Dwa w jednym : doświadczeni tancerze, nowa grupa, nowa jakość / Joanna Piotrowska // „Gazeta Olsztyńska”. – 2004, nr 248, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 358, s. 4.

Przypisy

  1. Według informacji z oficjalnej strony Zespołu]
  2. M. in. w roku 1953 „Warmia” uczestniczyła w Przeglądzie Szkolnych Zespołów Tanecznych w olsztyńskim Teatrze im. Jaracza, gdzie zdobyła II nagrodę.
  3. Pierwszy konkurs odbył się w czerwcu 1994 r. w olsztyńskim amfiteatrze
  4. Według informacji z oficjalnej strony zespołu

Zobacz też