Marta Bulik: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Działalność)
(Zamiłowania)
Linia 18: Linia 18:
  
 
==Zamiłowania==
 
==Zamiłowania==
 
 
<br> Pasjonuje ją rysunek, malarstwo, architektura, land art (sztuka ziemi), twórczość pisarska i artystyczna, a także literatura, obyczaje i kultura wschodu, przyroda, psychologia, podróże. Hobbistycznie uprawia aktywności ruchowe (bierze udział w Biegu Jakubowym).
 
<br> Pasjonuje ją rysunek, malarstwo, architektura, land art (sztuka ziemi), twórczość pisarska i artystyczna, a także literatura, obyczaje i kultura wschodu, przyroda, psychologia, podróże. Hobbistycznie uprawia aktywności ruchowe (bierze udział w Biegu Jakubowym).
  

Wersja z 09:21, 29 maj 2012

Z archiwum Marty Bulik.
Źródło: Marta Bulik

Biografia i wykształcenie

Marta Bulik urodziła się 29.04.1987 roku w Olsztynie. W 2011 roku ukończyła Inżynierię Architektury Krajobrazu. Jest członkiem Stowarzyszenia Absolwentów UWM. Zajmuje się działalnością społeczną i obywatelską z Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. Biskupa Andrzeja Batorego oraz Towarzystwem Miłośników Olsztyna.
Jako społecznik i wolontariusz pełni również funkcję asystenta Honorowego Prezesa Towarzystwem Miłośników Olsztyna i Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz uczestniczy w spotkaniach i wydarzeniach patriotycznych inicjowanych przez te instytucje.


Działalność


Z zamiłowaniem zajmuje się upowszechnianiem dóbr kultury i ich ochroną, a także działalnością społeczną. Jako wolontariusz pro bono uczestniczy w opracowaniach autorskiego przedsięwzięcia zagospodarowania historycznego otoczenia Kolumny Orła Białego na Placu Konsulatu Polskiego II RP po jego rewitalizacji, zainicjowanego z okazji X rocznicy wybudowania Kolumny. Koncepcja nowatorskiego, czasowego placu zabaw i rekreacji, posadowionego w części obszaru, ma na celu otwarcie tej przestrzeni dla dzieci, osób starszych i integrację mieszkańców ze społecznością romską licznie zasiedlającą okolice. <br. Pomysłodawcą i inicjatorem jest Andrzej Józef Sassyn, budowniczy Kolumny Orła Białego i Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej [1].
Bierze także czynny udział w procesach koncepcyjno-przygotowawczych do stworzenia Izby Pamięci oraz archiwum poświęconemu Oscarowi Bellianowi, na terenie Dworu na Tracku. Ponadto zajmuje się problematyką praw kobiet wschodu i interakcji międzykulturowych. Jej artykuł dotyczący przejęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, z rąk Węgier, ukazał się w periodyku uniwersyteckim „5 plus X”.

Marta Bulik Uczestniczy także w działaniach na rzecz integracji kultury romskiej ze społecznością lokalną.

Twórczość

Pasje twórcze Marty Bulik zaowocowały realizacją trzech wystaw autorskich prac rysunkowych i malarskich uzupełnionych komentarzem poetyckim jej autorstwa. Pierwsza wystawa zatytułowana „Twarzą w twarz z kolorem” odbyła się w lipcu 2011 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej, kolejna - „Twarz zapisana kolorem” - zaprezentowana została w galerii Instytutu Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II we wrześniu 2011 roku, gdzie wiersze prezentowane były w interpretacji Ireny Telesz-Burczyk. Trzecia wystawa miała miejsce w kwietniu 2012 roku w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Pozytywna recenzja jej twórczości poetyckiej przyczyniła się do ubiegania o stypendium artystyczne Urzędu Miasta na wydanie tomiku poezji.

Zamiłowania


Pasjonuje ją rysunek, malarstwo, architektura, land art (sztuka ziemi), twórczość pisarska i artystyczna, a także literatura, obyczaje i kultura wschodu, przyroda, psychologia, podróże. Hobbistycznie uprawia aktywności ruchowe (bierze udział w Biegu Jakubowym).

Przypisy

  1. Tematyka zaprezentowana w Wiadomościach Uniwersyteckich nr 3/151, Gazecie Olsztyńskiej nr z dn. 12.04.2012 r., a także na platformie konsultacyjnej Urzędu Miasta [[1]] dn.10.04.2012 r.