Teatr Seniora: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Added tag: 'Teatr')
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Amatorski zespół teatralny działający w Ostródzie w latach 80-tych.
+
Amatorski zespół teatralny działający w [[ewim:Ostróda|Ostródzie]] w latach 80-tych.
  
 
==Historia==
 
==Historia==
Linia 9: Linia 9:
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
#Maciejewska, Krystyna: ''Cóż, że siwi? Ale żywi!'' / Krystyna Maciejewska // „Ziemia Ostródzka”. – 1986, nr 4, s. 19-20.
 
#Maciejewska, Krystyna: ''Cóż, że siwi? Ale żywi!'' / Krystyna Maciejewska // „Ziemia Ostródzka”. – 1986, nr 4, s. 19-20.
 +
[[Category:Grupy teatralne]]
 +
[[Category:Ostróda]]
 
[[Category:Teatr]]
 
[[Category:Teatr]]
 +
[[Category:Powiat ostródzki]]
 +
[[Category: 1945-1989]]

Aktualna wersja na dzień 09:58, 3 paź 2014

Amatorski zespół teatralny działający w Ostródzie w latach 80-tych.

Historia

Teatr Seniora został założony 24 listopada 1983 r. jako jedna z form działalności Klubu „Złotej Jesieni” przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Jedność” w Ostródzie. Pełnił on dominującą rolę w działalności klubowej. Pierwsze spotkanie odbyło się 2 grudnia 1983 r. Początkowo teatr zrzeszał kilkunastu seniorów – entuzjastów sztuki teatralnej. Z pierwotnego składu zespołu do czasu premiery pozostali: Janina Narkiewicz, Heronima Ostrowska i Józef Grabowski. Funkcję reżysera i autora scenografii pełnił instruktor teatralny – Andrzej Ilasz. Po kolejnym naborze do teatru włączyły się Marta Sobczak i Franciszka Wawrzyńska (grające role męskie). Od września 1985 r. skład zespołu stanowiły wyłącznie kobiety. Po pierwszych sukcesach teatru do pracy w grupie zgłosiły się kolejne osoby: Bronisława Janulewicz, Jadwiga Madziewicz, Elżbieta Rozentalska, Jadwiga Stanulewicz i Malwina Wolińska.

Działalność

Premierowa sztuka - komedia J. Korzeniowskiego Qui pro quo zaprezentowana została 11 lipca 1984 r. Po raz drugi i ostatni sztukę tę wystawiono w dniu 30 stycznia 1985 r. z okazji X-lecia Klubu „Złotej Jesieni". W repertuarze teatru zalazły się komedie i programy satyryczne. 27 listopada 1984 r. wystawiono program satyryczny Prasówka. 2 maja 1986 r. w Spółdzielczym Klubie Mieszkańców odbyła się premiera sztuki Michała Bałuckiego Komedie z oświatą.

Bibliografia

  1. Maciejewska, Krystyna: Cóż, że siwi? Ale żywi! / Krystyna Maciejewska // „Ziemia Ostródzka”. – 1986, nr 4, s. 19-20.