Przegląd Wielkanocnych Widowisk Obrzędowych Święto Wiosny w Węgorzewie 2010: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
(→Przegląd Widowisk Obrzędowych) |
|||
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników) | |||
Linia 1: | Linia 1: | ||
− | [[Image:2010.wi.1.zespol jarzebina ze stradun(11).jpg|thumb|right|200px|Zespół Jarzębina ze Stradun , Źródło: [http://www.muzeum-wegorzewo.pl/ ]]][[Image:2010.wi.3.jpg|thumb|right|200px|Źródło: [http://www.muzeum-wegorzewo.pl/ ]]][[Image:2010.wi.4.jpg|thumb|right|200px| Źródło: [http://www.muzeum-wegorzewo.pl/ ]]][[Image:2010.wi.jpg|thumb|right|200px| Źródło: [http://www.muzeum-wegorzewo.pl/ ]]]Trzydziesta trzecia edycja [[Międzynarodowy Przegląd Wielkanocnych Widowisk Obrzędowych „Święto Wiosny” w Węgorzewie|Międzynarodowego Przeglądu Widowisk Obrzędowych „Święto Wiosny”]] zorganizowana w Węgorzewie 27 marca 2010 r. | + | [[Image:2010.wi.1.zespol jarzebina ze stradun(11).jpg|thumb|right|200px|Zespół Jarzębina ze Stradun , Źródło: [http://www.muzeum-wegorzewo.pl/ ]]][[Image:2010.wi.3.jpg|thumb|right|200px|Źródło: [http://www.muzeum-wegorzewo.pl/ ]]][[Image:2010.wi.4.jpg|thumb|right|200px| Źródło: [http://www.muzeum-wegorzewo.pl/ ]]][[Image:2010.wi.jpg|thumb|right|200px| Źródło: [http://www.muzeum-wegorzewo.pl/ ]]]Trzydziesta trzecia edycja [[Międzynarodowy Przegląd Wielkanocnych Widowisk Obrzędowych „Święto Wiosny” w Węgorzewie|Międzynarodowego Przeglądu Widowisk Obrzędowych „Święto Wiosny”]] zorganizowana w [[ewim:Węgorzewo|Węgorzewie]] 27 marca 2010 r. |
==Organizatorzy== | ==Organizatorzy== | ||
Linia 5: | Linia 5: | ||
* [[Towarzystwo Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych „Ojcowizna”]] | * [[Towarzystwo Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych „Ojcowizna”]] | ||
Przy wsparciu: | Przy wsparciu: | ||
− | * Urzędu | + | * Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie |
* Urzędu Miejskiego w Węgorzewie | * Urzędu Miejskiego w Węgorzewie | ||
− | * Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich w Olsztynie | + | * [[ewim:Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich w Olsztynie|Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich w Olsztynie]] |
==Cele== | ==Cele== | ||
Linia 18: | Linia 18: | ||
===Przegląd Widowisk Obrzędowych=== | ===Przegląd Widowisk Obrzędowych=== | ||
Zespoły : | Zespoły : | ||
− | * Zespół śpiewaczy „[[Zaciszuki]]” z Węgorzewa z koncertem ''Pieśni Wielkanocne'' | + | * Zespół śpiewaczy „[[Zaciszuki]]” z [[ewim:Węgorzewo|Węgorzewa]] z koncertem ''Pieśni Wielkanocne'' |
* [[Zespół „Jarzębina” ze Stradun]] z widowiskiem'' Wieczór na wsi'' | * [[Zespół „Jarzębina” ze Stradun]] z widowiskiem'' Wieczór na wsi'' | ||
− | * [[Zespół „Zielona Dąbrowa”]] z Nowej Wsi Ełckiej z widowiskiem ''Chodzenie po Allelui'' | + | * [[Zespół „Zielona Dąbrowa”]] z [[ewim:Nowa Wieś Ełcka|Nowej Wsi Ełckiej]] z widowiskiem ''Chodzenie po Allelui'' |
* [[Zespół Śpiewaczy „Orzyszanki”]] z widowiskiem ''Darcie pierza'' | * [[Zespół Śpiewaczy „Orzyszanki”]] z widowiskiem ''Darcie pierza'' | ||
* Zespół„[[Rominczanie]]” z Dubeninek z widowiskiem ''Powitanie wiosny'' | * Zespół„[[Rominczanie]]” z Dubeninek z widowiskiem ''Powitanie wiosny'' | ||
Linia 26: | Linia 26: | ||
===Kiermasz sztuki ludowej=== | ===Kiermasz sztuki ludowej=== | ||
Przeglądowi Widowisk towarzyszył festyn w którym uczestniczyli rękodzielnicy: | Przeglądowi Widowisk towarzyszył festyn w którym uczestniczyli rękodzielnicy: | ||
− | * [[Anna Bałdyga]] - | + | * [[Anna Bałdyga]] - [[ewim:Mazuchówka|Mazuchówka]] (przywiozła palmy, pisanki, tkaniny) |
* Urszula Barszcz – Węgorzewo (palmy, kwiaty) | * Urszula Barszcz – Węgorzewo (palmy, kwiaty) | ||
− | * Katarzyna Bieńkowska – Wołowno (pieczywo tradycyjne) | + | * Katarzyna Bieńkowska – [[ewim:Wołowno|Wołowno]] (pieczywo tradycyjne) |
− | * [[Barbara Bierć]] - Kętrzyn (koronka szydełkowa, haft) | + | * [[Barbara Bierć]] - [[ewim:Kętrzyn|Kętrzyn]] (koronka szydełkowa, haft) |
* Laura i Władysław Bziukiewiczowie – Wach (wyroby z bursztynu, koronka, pisanki) | * Laura i Władysław Bziukiewiczowie – Wach (wyroby z bursztynu, koronka, pisanki) | ||
* [[Małgorzata Cwalina]] - Kętrzyn (koronka szydełkowa i klockowa) | * [[Małgorzata Cwalina]] - Kętrzyn (koronka szydełkowa i klockowa) | ||
* Małgorzata Dudek – Lublin (pieczywo) | * Małgorzata Dudek – Lublin (pieczywo) | ||
− | * Krystyna Durtan – Giżycko (malarstwo, biżuteria, witraże) | + | * Krystyna Durtan – [[ewim:Giżycko|Giżycko]] (malarstwo, biżuteria, witraże) |
− | * [[Mieczysław Gajlewski]] - Radzieje (koszyki z wikliny) | + | * [[Mieczysław Gajlewski]] - [[ewim:Radzieje|Radzieje]] (koszyki z wikliny) |
− | * Roman Guzek – Brzozowo (wyroby z wikliny) | + | * Roman Guzek – [[ewim:Brzozowo|Brzozowo]] (wyroby z wikliny) |
* Grupa Nieformalna - Dubeninki – rękodzieło artystyczne | * Grupa Nieformalna - Dubeninki – rękodzieło artystyczne | ||
* Marta Fołtyn – Giżycko (ceramika, wyroby z drewna, gipsu) | * Marta Fołtyn – Giżycko (ceramika, wyroby z drewna, gipsu) | ||
− | * Andrzej Haręza – Talki (wyroby z drewna) | + | * Andrzej Haręza – [[ewim:Talki|Talki]] (wyroby z drewna) |
− | * Lidia Hrabyk – Rudziszki (palmy wielkanocne) | + | * Lidia Hrabyk – [[ewim:Rudziszki|Rudziszki]] (palmy wielkanocne) |
* Tomasz Jarząbski – Taciewo (obwarzanki, lizaki, palmy) | * Tomasz Jarząbski – Taciewo (obwarzanki, lizaki, palmy) | ||
* klasa II C ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Korczaka w Węgorzewie (palmy, stroiki) | * klasa II C ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Korczaka w Węgorzewie (palmy, stroiki) | ||
Linia 46: | Linia 46: | ||
* Aleksandra Krasnoborska – Węgorzewo (biżuteria) | * Aleksandra Krasnoborska – Węgorzewo (biżuteria) | ||
* [[Adam Kuźma]] – Giżycko (garncarstwo) | * [[Adam Kuźma]] – Giżycko (garncarstwo) | ||
− | * Wiesława Laskowska – Orneta (wyroby karmelu) | + | * Wiesława Laskowska – [[ewim:Orneta|Orneta]] (wyroby karmelu) |
* [[Genowefa Madej]] – Jakubowo (wyroby z wikliny) | * [[Genowefa Madej]] – Jakubowo (wyroby z wikliny) | ||
* Aldona Mincevičiens – Litwa (sękacze, wędliny, chleb) | * Aldona Mincevičiens – Litwa (sękacze, wędliny, chleb) | ||
* Ognisko Wychowawcze „Przyjazny Kącik” – Węgorzewo (palmy, stroiki) | * Ognisko Wychowawcze „Przyjazny Kącik” – Węgorzewo (palmy, stroiki) | ||
− | * [[Alicja Olszewska]] – Pierkunowo (koronka szydełkowa) | + | * [[Alicja Olszewska]] – [[ewim:Pierkunowo|Pierkunowo]] (koronka szydełkowa) |
* Piekarnia Łyse (pieczywo kurpiowskie) | * Piekarnia Łyse (pieczywo kurpiowskie) | ||
− | * Elżbieta Rafalska – Lidzbark | + | * Elżbieta Rafalska – [[ewim:Lidzbark Warmiński|Lidzbark Warmiński]] (koronka igłowa, przeetwory, pieczywo regionalne, pisanki) |
* Janina Rodzewicz – Węgorzewo (patchworki) | * Janina Rodzewicz – Węgorzewo (patchworki) | ||
* [[Stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej”]] – Dubeninki (kuchnia regionalna, rękodzieło) | * [[Stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej”]] – Dubeninki (kuchnia regionalna, rękodzieło) | ||
− | * Stowarzyszenie „Żytkiejmska Struga” – Żytkiejmy (rękodzieło, kuchnia regionalna) | + | * Stowarzyszenie „Żytkiejmska Struga” – [[ewim:Żytkiejmy|Żytkiejmy]] (rękodzieło, kuchnia regionalna) |
* [[Andrzej Sulowski]] – Węgorzewo (rzeźba w drewnie) | * [[Andrzej Sulowski]] – Węgorzewo (rzeźba w drewnie) | ||
− | * Irena Truchanowicz – Węgielsztyn (patchworki) | + | * Irena Truchanowicz – [[ewim:Węgielsztyn|Węgielsztyn]] (patchworki) |
− | * Warsztaty Terapii Zajęciowej – Olszewo Węgorzewskie (palmy, pisanki, koszyki) | + | * Warsztaty Terapii Zajęciowej – [[ewim:Olszewo Węgorzewskie|Olszewo Węgorzewskie]] (palmy, pisanki, koszyki) |
− | * Sylwia Włodarczyk-Ostrowska – Słupy (pierniki miodowe, wyroby z wosku pszczelego) | + | * Sylwia Włodarczyk-Ostrowska – [[ewim:Słupy|Słupy]] (pierniki miodowe, wyroby z wosku pszczelego) |
− | * [[Janina Wierzbicka]] – Sząbruk (wycinanki, palmy, hafty) | + | * [[Janina Wierzbicka]] – [[ewim:Sząbruk|Sząbruk]] (wycinanki, palmy, hafty) |
* [[Elżbieta Wojczulanio]] – Lidzbark Warmiński (pisanki, baranki, anioły) | * [[Elżbieta Wojczulanio]] – Lidzbark Warmiński (pisanki, baranki, anioły) | ||
* Anna Wojda – Wronki (pisanki) | * Anna Wojda – Wronki (pisanki) | ||
Linia 72: | Linia 72: | ||
* III nagroda – zespół „Rominczanie” z Dubeninek | * III nagroda – zespół „Rominczanie” z Dubeninek | ||
Wyróżnienia: | Wyróżnienia: | ||
− | * Martyna Pacewicz – Szkoła Podstawowa nr 1 w Węgorzewie | + | * Martyna Pacewicz – [[ewim:Szkoła Podstawowa nr 1 w Węgorzewie|Szkoła Podstawowa nr 1 w Węgorzewie]] |
* Aldona Sawicka i Karolina Derek – kl. V Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach | * Aldona Sawicka i Karolina Derek – kl. V Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach | ||
* Weronika Urbanowicz – kl. I Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach | * Weronika Urbanowicz – kl. I Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach | ||
Linia 78: | Linia 78: | ||
* I nagroda – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim | * I nagroda – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim | ||
* II nagroda – Ognisko Wychowawcze „Przyjazny Kącik” Szkoła Podstawowa nr 2 w Węgorzewie | * II nagroda – Ognisko Wychowawcze „Przyjazny Kącik” Szkoła Podstawowa nr 2 w Węgorzewie | ||
− | * III nagroda – Klaudia Jadeszko – Szkoła Podstawowa nr 2 | + | * III nagroda – Klaudia Jadeszko – [[ewim:Szkoła Podstawowa nr 2 w Węgorzewie|Szkoła Podstawowa nr 2 w Węgorzewie]] |
Wyróżnienie: | Wyróżnienie: | ||
* Grupa Wychowawcza Nr III Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie | * Grupa Wychowawcza Nr III Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie | ||
Linia 88: | Linia 88: | ||
==Bibliografia== | ==Bibliografia== | ||
# ''Pani Wiosna'' / oprac. M. Turuk // „Pod Jelonkiem”. - 2010, nr 2, s. 1-2. | # ''Pani Wiosna'' / oprac. M. Turuk // „Pod Jelonkiem”. - 2010, nr 2, s. 1-2. | ||
− | |||
==Zobacz też== | ==Zobacz też== | ||
* Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie [http://www.muzeum-wegorzewo.pl/imprezy/wiosna/2010/swieto_wiosny_2010.htm] | * Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie [http://www.muzeum-wegorzewo.pl/imprezy/wiosna/2010/swieto_wiosny_2010.htm] | ||
− | [[Category:Sztuka ludowa]] | + | |
− | [[Category:Konkursy]] | + | [[Category: Sztuka ludowa]] |
− | [[Category:Festiwale]] | + | [[Category: Konkursy]] |
− | [[Category:Powiat węgorzewski]] | + | [[Category: Festiwale]] |
− | [[Category: | + | [[Category: Powiat węgorzewski]] |
+ | [[Category:Węgorzewo (gmina miejsko-wiejska)]] | ||
+ | [[Category: 1990-]] |
Aktualna wersja na dzień 15:11, 28 lis 2014
Spis treści
Organizatorzy
- Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
- Towarzystwo Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych „Ojcowizna”
Przy wsparciu:
- Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
- Urzędu Miejskiego w Węgorzewie
- Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich w Olsztynie
Cele
- Kultywowanie tradycji wiosennych od Popielca do Zielonych Świąt.
Opis
Przegląd widowisk obrzędowych o tematyce wielkanocnej zorganizowany został w ramach imprezy folklorystycznej Święto Wiosny. Towarzyszyły mu kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej, pokazy warsztatowe rzemiosła tradycyjnego. W ramach Przeglądu prezentowano w formie widowisk regionalne tradycje i zwyczaje wielkanocne, przysłowia, pieśni ludowe. Zespoły musiały przedstawić widowiska związane z okresem wiosennym: zwyczaje wielkopostne, wynoszenie śmieciuchy, topienie marzanny, chodzenie po wykupie, chodzenie po allelui, chodzenie po wołoczebnym, chodzenie z kogutkiem lub niedźwiedziem, bitki i gry wielkanocne, dyngusy, chodzenie z gaikiem maikiem, zwyczaje okresu Zielonych Świąt. Widowisko musiało być nowe, dotychczas nie prezentowane w Węgorzewie. Zespoły biorące udział w Przeglądzie otrzymały dyplomy uczestnictwa i pamiątki okolicznościowe.
Uczestnicy
Przegląd Widowisk Obrzędowych
Zespoły :
- Zespół śpiewaczy „Zaciszuki” z Węgorzewa z koncertem Pieśni Wielkanocne
- Zespół „Jarzębina” ze Stradun z widowiskiem Wieczór na wsi
- Zespół „Zielona Dąbrowa” z Nowej Wsi Ełckiej z widowiskiem Chodzenie po Allelui
- Zespół Śpiewaczy „Orzyszanki” z widowiskiem Darcie pierza
- Zespół„Rominczanie” z Dubeninek z widowiskiem Powitanie wiosny
Kiermasz sztuki ludowej
Przeglądowi Widowisk towarzyszył festyn w którym uczestniczyli rękodzielnicy:
- Anna Bałdyga - Mazuchówka (przywiozła palmy, pisanki, tkaniny)
- Urszula Barszcz – Węgorzewo (palmy, kwiaty)
- Katarzyna Bieńkowska – Wołowno (pieczywo tradycyjne)
- Barbara Bierć - Kętrzyn (koronka szydełkowa, haft)
- Laura i Władysław Bziukiewiczowie – Wach (wyroby z bursztynu, koronka, pisanki)
- Małgorzata Cwalina - Kętrzyn (koronka szydełkowa i klockowa)
- Małgorzata Dudek – Lublin (pieczywo)
- Krystyna Durtan – Giżycko (malarstwo, biżuteria, witraże)
- Mieczysław Gajlewski - Radzieje (koszyki z wikliny)
- Roman Guzek – Brzozowo (wyroby z wikliny)
- Grupa Nieformalna - Dubeninki – rękodzieło artystyczne
- Marta Fołtyn – Giżycko (ceramika, wyroby z drewna, gipsu)
- Andrzej Haręza – Talki (wyroby z drewna)
- Lidia Hrabyk – Rudziszki (palmy wielkanocne)
- Tomasz Jarząbski – Taciewo (obwarzanki, lizaki, palmy)
- klasa II C ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Korczaka w Węgorzewie (palmy, stroiki)
- Tadeusz Koniuszaniec – Węgorzewo (rzeźba w drewnie)
- Grażyna Kopeć – Giżycko (ceramika)
- Aleksandra Krasnoborska – Węgorzewo (biżuteria)
- Adam Kuźma – Giżycko (garncarstwo)
- Wiesława Laskowska – Orneta (wyroby karmelu)
- Genowefa Madej – Jakubowo (wyroby z wikliny)
- Aldona Mincevičiens – Litwa (sękacze, wędliny, chleb)
- Ognisko Wychowawcze „Przyjazny Kącik” – Węgorzewo (palmy, stroiki)
- Alicja Olszewska – Pierkunowo (koronka szydełkowa)
- Piekarnia Łyse (pieczywo kurpiowskie)
- Elżbieta Rafalska – Lidzbark Warmiński (koronka igłowa, przeetwory, pieczywo regionalne, pisanki)
- Janina Rodzewicz – Węgorzewo (patchworki)
- Stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” – Dubeninki (kuchnia regionalna, rękodzieło)
- Stowarzyszenie „Żytkiejmska Struga” – Żytkiejmy (rękodzieło, kuchnia regionalna)
- Andrzej Sulowski – Węgorzewo (rzeźba w drewnie)
- Irena Truchanowicz – Węgielsztyn (patchworki)
- Warsztaty Terapii Zajęciowej – Olszewo Węgorzewskie (palmy, pisanki, koszyki)
- Sylwia Włodarczyk-Ostrowska – Słupy (pierniki miodowe, wyroby z wosku pszczelego)
- Janina Wierzbicka – Sząbruk (wycinanki, palmy, hafty)
- Elżbieta Wojczulanio – Lidzbark Warmiński (pisanki, baranki, anioły)
- Anna Wojda – Wronki (pisanki)
- Barbara i Wiesław Zawistowscy – Olsztyn (ceramika)
Konkursy
Rozstrzygnięto konkursy na gaik (maiki, drzewka symbolizujące wiosnę) i marzankę (kukła symbolizująca zimę), kogucik (symbol wiosny). Jury w składzie: Wiesława Szufa, Izabela Szmuc, Alina Podbereżna postanowiło przyznać nagrody:
Kategoria „Marzanka”
- I nagroda – Oddział Przedszkolny A przy Szkole Podstawowej nr 2 im. J. Korczaka w Węgorzewie
- II nagroda – Grupa „Skrzaty” Przedszkole Niepubliczne „Jesteś” w Węgorzewie
- III nagroda – zespół „Rominczanie” z Dubeninek
Wyróżnienia:
- Martyna Pacewicz – Szkoła Podstawowa nr 1 w Węgorzewie
- Aldona Sawicka i Karolina Derek – kl. V Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach
- Weronika Urbanowicz – kl. I Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach
Kategoria „Gaik”
- I nagroda – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim
- II nagroda – Ognisko Wychowawcze „Przyjazny Kącik” Szkoła Podstawowa nr 2 w Węgorzewie
- III nagroda – Klaudia Jadeszko – Szkoła Podstawowa nr 2 w Węgorzewie
Wyróżnienie:
- Grupa Wychowawcza Nr III Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie
- Szkoła Przysposabiająca do Pracy kl. I-III A Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgorzewie
Kategoria „Kogucik”
- I nagroda – Andrzej i Paweł Charaman ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie
- II nagroda – Grupa Integracyjna „Kangurki” – Samorządowe Przedszkole im. Kubusia Puchatka w Węgorzewie
Bibliografia
- Pani Wiosna / oprac. M. Turuk // „Pod Jelonkiem”. - 2010, nr 2, s. 1-2.
Zobacz też
- Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie [5]