Ołtarz główny w kościele pw. Świętego Krzyża w Braniewie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 10:44, 2 lut 2014 autorstwa Arom2001 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „[[Image: oltarz_krzyza_braniewo_1.jpg|thumb|right|200px|Źródło: M. Smoliński, ''Rzeźbiarz Jan Chrystian Schmidt: rola Warmii jako prowincji artystycznej w XVIII wi…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: M. Smoliński, Rzeźbiarz Jan Chrystian Schmidt: rola Warmii jako prowincji artystycznej w XVIII wieku, Olsztyn 2006, s. 260.
Fot. Adolf Bötticher. 1890/1893 rok.
Źródło: Prusy Wschodnie - dokumentacja historycznej prowincji, Warszawa IS PAN, 2006, nr 055295.

Zabytek sztuki sakralnej z pierwszej połowy XVIII wieku, stanowiący element wyposażenia kościoła p od wezwaniem Świętego Krzyża w Braniewie.

Historia

Ołtarz został wykonany w 1738 roku w warsztacie Jana Chrystiana Schmidta w Reszlu. Fundatorem dzieła był kupiec z Braniewa, Antoni Ignacy Halmann. W 1741 roku na koszt fundatora ołtarz został pozłocony i polichromowany. W 1968 roku przeprowadzono renowację ołtarza. Zrekonstruowano wówczas, uszkodzone z biegiem czasu, ornamentalne uszy, wazy płomieniste i figurę św. Jerzego.

Opis

Jest to ołtarz drewniany, dwukondygnacyjny, ustawiony na wysokim dwuczęściowym cokole. W wysuniętych do przodu częściach bocznych zastosowano w dolnej kondygnacji układ trzech kolumn, z których środkowa występuje najdalej ku przodowi. W górnej kondygnacji znajdują się tylko dwie kolumny. Po bokach nastawę zdobią ornamentalne uszy, łączące regencyjną wstęgę i kratkę z liści akantu. W centralnym miejscu ołtarza umieszczono obraz „Tron Łaski” z 1625 roku. W dolnej kondygnacji, przy kolumnach, znajdują się rzeźby świętych: Andrzeja, Jakuba Młodszego, Tomasz i Mateusza, a na bocznych skrzydłach św. Floriana i św. Jerzego oraz figury aniołów. W górnej kondygnacji ustawiono figury św. Antoniego Padewskiego, św. Franciszka z Asyżu, św. Katarzyny, św. Barbary, św. Heleny i św. Elżbiety. W glorii ołtarza usytuowano figurę Chrystusa Zwycięskiego. Nieco wyżej znajduje się także wizerunek św. Jana Nepomucena, drugiego patrona świątyni.

Bibliografia

  1. Bosko, Janina: Braniewski „Tron Łaski” / Janina Bosko // „Posłaniec Warmiński”. – 2009, nr 10, s. 49.
  2. Kopiczko, Andrzej: Porta Domini: kościoły jubileuszowe i sanktuaria Świętego Krzyża w archidiecezji warmińskiej / Andrzej Kopiczko. - Olsztyn : „Posłaniec Warmiński”, 2002. – S. 130-135.
  3. Smoliński, Mariusz: Rzeźbiarz Jan Chrystian Schmidt: rola Warmii jako prowincji artystycznej w XVIII wieku / Mariusz Smoliński. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006. – S. 50-51.

Zobacz też

  • Sanktuarium p.w. Krzyża Świętego, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.it.braniewo.pl [dostęp 24.10.2013 r.]