Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Instytucja kultury działająca w Elblągu od 1954 r.
Spis treści
Siedziba
82-300 Elbląg, Bulwar Zygmunta Augusta 11
Historia
Muzeum w Elblągu powołano do życia uchwałą Obywatelskiego Komitetu Wykonawczego Roku Jubileuszowego Miasta Elbląga w dniu 24 marca 1954 r. Jego zaczątkiem były odnalezione zbiory dawnego Muzeum Miejskiego. Zabytki archeologiczne odnaleziono w Rakowie, natomiast w piwnicach przedwojennego muzeum przy ul. Wigilijnej odkryto pozostałości dawnej kolekcji rzemiosła artystycznego. Pierwszą siedzibą Muzeum były kamienice nr 11 i 12 przy ul. Wigilijnej. Tam też 8 czerwca 1954 r. otwarto pierwsze wystawy:
- Rzemiosło elbląskie
- Archeologia
- Elbląg dawny i dzisiejszy w fotografii dokumentalnej
- Wystawa malarska amatorów
Początkowo muzeum działało bez osobowości prawnej, w związku z czym 12 lutego 1955 r. zostało przekazane Ministerstwu Kultury i Sztuki. Placówce nadano wówczas nazwę Muzeum w Elblągu, a nadzór nad nim powierzono Centralnemu Zarządowi Muzeów i Ochrony Zabytków za pośrednictwem Okręgowego Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. W 1973 r. Muzeum zostało przeniesione do budynku dawnego Gimnazjum elbląskiego, natomiast w 1987 r., z okazji 750-lecia miasta Elbląga oddano do użytku Muzeum budynek tzw. Podzamcza.
Władze
Od 1954 r. Muzeum kierowali:
- Henryk Cieśla (1955-1960)
- Danuta Milewska (1960-1975)
- Lidia Abramowicz (1975-1976)
- Janusz Łowiński (1976- )
- Kazimierz Solak ( -1993)
- Kazimierz Arbat (1994-2004)
- Maria Kasprzycka (2004- )
Charakterystyka
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zajmuje się zbieraniem materiałów dotyczących historii miasta Elbląga i okolic. Na jego zbiory składa się zarówno dorobek przedwojennego Muzeum Miejskiego, które zostało założone w 1864 r., jak również nabytki i dary powojenne oraz zabytki pochodzące z badań archeologicznych (m.in. z wikińskiej osady Truso, elbląskiego Starego Miasta, cmentarzyska gockiego w Weklicach).
Działalność
Muzeum w początkowym okresie swojego istnienia gromadziło i udostępniało zwiedzającym nieliczne ocalałe po wojnie pamiątki kultury materialnej z Elbląga i okolic. Uruchomienie programu badań archeologicznych na terenie elbląskiego Starego Miasta i późniejsze odkrycie osady Truso spowodowały masowy napływ zabytków archeologicznych. Badania archeologiczne stały się dominującą częścią działalności muzealnej. Dopiero w ostatnich latach kierownictwo Muzeum nastawiło się na promocję swoich działań oraz podjęło starania o zmianę profilu placówki, zgodnie z profilem zbiorów, na archeologiczno-historyczne. Obecnie Muzeum jest organizatorem zarówno wystaw stałych jak i czasowych, a działania popularyzatorskie prowadzone we własnej siedzibie, jak i wyjazdowo przysparzają nowych odbiorców. Muzeum przykłada obecnie dużą wagę do działalności edukacyjnej, skierowanej zarówno do najmłodszych dzieci, jak i młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tym celu prowadzi różnorodne tematycznie lekcje i wykłady. Tylko w 2008 r. przeprowadzono 186 zajęć, w których wzięło udział 4356 uczestników.
12 września 2015 r. otwarto w Muzeum salę upamiętniającą XVI-wiecznego dowódcę w służbie Rzeczypospolitej Kaspra Bekiesza. Ten węgierski magnat zasłynął ocaleniem Elbląga przed najazdem armii gdańsko-duńskiej.[1]
Zobacz też
- Chrzcielnica z kościoła pw. św. Mikołaja w Elblągu
- Kościół pw. Trzech Króli w Elblągu
- Ołtarz główny z kościoła pw. Trzech Króli w Elblągu
- Kościół pw. Najświętszej Marii Panny w Elblągu
- Katedra pw. św. Mikołaja w Elblągu
Bibliografia
- Pęczak, Mirosław, Nowiński, Jacek: Co się lubi, co się ma. Uczestnictwo w kulturze. Elbląg i powiat elbląski. – Elbląg : Wilk Stepowy, 2006. - S. 21-24.
- Trocka, Ewa: Z dziejów elbląskiego muzeum, czyli kronikarska opowieść o działalności wystawienniczej, edukacyjnej i promocyjnej MAH w 2008 r. i pierwszej połowie 2009 roku / Ewa Trocka // „Elbląskie Studia Muzealne”. – 2009, T.1, s. 211-223.
Linki
- Strona internetowa Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
- Strona internetowa http://www.info.elblag.pl