Beata Podwysocka: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzył nową stronę „[[Image:PodwysockaCzykwin.jpg|thumb|right|300px|Fot. Grzegorz Czykwin, Źródło: „Gazeta Olsztyńska”, 2011, nr 186, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 1222, s.…”)
 
(Twórczość)
Linia 7: Linia 7:
 
Beata Podwysocka ukończyła filologię polską i angielską. Mieszka w Olsztynie i pracuje jako lektor na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
 
Beata Podwysocka ukończyła filologię polską i angielską. Mieszka w Olsztynie i pracuje jako lektor na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
 
==Twórczość==
 
==Twórczość==
Pierwsze zdjęcia robiła jeszcze w szkole podstawowej, ale dopiero w 2008 r. poszukując środków do artystycznego wyrażenia siebie zajęła się fotografią. Ukończyła podstawowy kurs fotografii w [[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie|Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie]]. Fotografuje cyfrową lustrzanką. O sobie mówi: Fotografia, którą uprawiam jest dla mnie punktem wyjścia do spojrzenia na otaczający nas świat z innej niż codzienna perspektywy, co powoduje, że zwykłe staje się w sposób zupełnie nieoczekiwany niezwykłe <ref>http://www.beatapodwysocka.netgaleria.eu/index.html?o-mnie,6 </ref>
+
Pierwsze zdjęcia robiła jeszcze w szkole podstawowej, ale dopiero w 2008 r. poszukując środków do artystycznego wyrażenia siebie zajęła się fotografią. Fotografuje cyfrową lustrzanką. O sobie mówi: Fotografia, którą uprawiam jest dla mnie punktem wyjścia do spojrzenia na otaczający nas świat z innej niż codzienna perspektywy, co powoduje, że zwykłe staje się w sposób zupełnie nieoczekiwany niezwykłe.Mówiąc o zmianie perspektywy mam na myśli zarówno spojrzenie czysto fizyczne na fotografowany przedmiot, np. obrót kadru, jak też próbę stworzenia zaskakującego kontekstu dla rzeczy i sytuacji na pozór codziennych. Tworząc swoje prace często także usiłuję zmienić perspektywę poprzez pokazanie obrazów tak ulotnych jak odbicia czy też cienie. Fascynuje mnie fakt, że można zatrzymać na fotografii coś, co nie jest fizycznie namacalne a jednocześnie jest do tej fizyczności na zawsze przypisane. Jednocześnie często szukam inspiracji w sztuce abstrakcyjnej, szczególnie minimalizmie. Świadomie też ograniczam ilość elementów kompozycyjnych oraz próbuję grać formą - kształtem, geometrią, kolorem i fakturą. <ref>http://www.beatapodwysocka.netgaleria.eu/index.html?o-mnie,6 </ref>  
Jej fotografie publikowane były w czasopismach („[[Gazeta Olsztyńska]]”). Beata Podwysocka zamieszcza je również na stronach internetowych.
+
Jej fotografie publikowane były w czasopismach („[[Gazeta Olsztyńska]]”)oraz w katalogach wystaw artystycznych. Beata Podwysocka zamieszcza je również na stronach internetowych.
 +
 
 
==Wystawy==
 
==Wystawy==
 
* Wystawa pokonkursowa ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Zwykłe-niezwykłe” w  Sobótce k. Wrocławia (2010)
 
* Wystawa pokonkursowa ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Zwykłe-niezwykłe” w  Sobótce k. Wrocławia (2010)

Wersja z 12:34, 18 maj 2012

Fot. Grzegorz Czykwin, Źródło: „Gazeta Olsztyńska”, 2011, nr 186, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 1222, s. 6.
Zdjęcie nagrodzone w konkursie „Fotomotif Festival Olsztyn 2010”, Źródło: [1]

Fotografik amator

Biografia

Beata Podwysocka ukończyła filologię polską i angielską. Mieszka w Olsztynie i pracuje jako lektor na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Twórczość

Pierwsze zdjęcia robiła jeszcze w szkole podstawowej, ale dopiero w 2008 r. poszukując środków do artystycznego wyrażenia siebie zajęła się fotografią. Fotografuje cyfrową lustrzanką. O sobie mówi: Fotografia, którą uprawiam jest dla mnie punktem wyjścia do spojrzenia na otaczający nas świat z innej niż codzienna perspektywy, co powoduje, że zwykłe staje się w sposób zupełnie nieoczekiwany niezwykłe.Mówiąc o zmianie perspektywy mam na myśli zarówno spojrzenie czysto fizyczne na fotografowany przedmiot, np. obrót kadru, jak też próbę stworzenia zaskakującego kontekstu dla rzeczy i sytuacji na pozór codziennych. Tworząc swoje prace często także usiłuję zmienić perspektywę poprzez pokazanie obrazów tak ulotnych jak odbicia czy też cienie. Fascynuje mnie fakt, że można zatrzymać na fotografii coś, co nie jest fizycznie namacalne a jednocześnie jest do tej fizyczności na zawsze przypisane. Jednocześnie często szukam inspiracji w sztuce abstrakcyjnej, szczególnie minimalizmie. Świadomie też ograniczam ilość elementów kompozycyjnych oraz próbuję grać formą - kształtem, geometrią, kolorem i fakturą. [1] Jej fotografie publikowane były w czasopismach („Gazeta Olsztyńska”)oraz w katalogach wystaw artystycznych. Beata Podwysocka zamieszcza je również na stronach internetowych.

Wystawy

  • Wystawa pokonkursowa ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Zwykłe-niezwykłe” w Sobótce k. Wrocławia (2010)
  • Wystawa pokonkursowa X ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Przestrzeń wyobraźni” w Galerii Fotoplastykon w Poznaniu (2010)
  • Wystawa pokonkursowa XVII Międzynarodowego Konkursu Fotografii Zestaw 2010 - Świdnica 2010
  • Wystawa pokonkursowa XX Krajowego Salonu Fotografii Artystycznej Żary 2010

Nagrody i odznaczenia

  • II miejsce w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Fotomotif Festival Olsztyn 2010
  • Wyróżnienie Fotoklubu RP w X edycji ogólnopolskiego konkursu „Przestrzeń wyobraźni” (2010)
  • I miejsce w piątej edycji comiesięcznego internetowego konkursu fotografii kreatywnej „Wymyślaj świat” (2010)
  • I miejsce w szóstej edycji comiesięcznego internetowego konkursu fotografii kreatywnej „Wymyślaj świat” (2010)
  • Dwie akceptacje na 65th Bristol International Salon of Photography, Wielka Brytania. (2011)
  • Jedna akceptacja na International 10th Exhibition "Virtual Image 2011", Buenos Aires, Argentyna (2011)
  • Złoty medal Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) w kategorii „Architektura” oraz pięć akceptacji na 7th International Photography Exhibition - Rock 2011, Serbia (2011)

Bibliografia

Kosiewicz, Wojciech: Angielska lekcja fotografii / Wojciech Kosiewicz // „Gazeta Olsztyńska”. – 2011, nr 186, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 1222, s. 6.

Przypisy

Zobacz też

Biografia artystyczna oraz galeria [2]