Galeria Art Miś w Elblągu

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 12:43, 18 wrz 2010 autorstwa Nimia2 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „Elbląska galeria plastyki oraz rzemiosła artystycznego, funkcjonująca od 2004 r. przy miejskiej prywatnej wytwórni szkła (Zakład „Miś”). ==Historia== Sama G…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Elbląska galeria plastyki oraz rzemiosła artystycznego, funkcjonująca od 2004 r. przy miejskiej prywatnej wytwórni szkła (Zakład „Miś”).

Historia

Sama Galeria powstała na przełomie 2004 i 2005 r. w Elblągu. Początki zakładu szklarskiego sięgają l. 70-tych XX w. W l. 1980-1990 prowadzony był pod kuratelą elbląskiej Usługowej Spółdzielni Pracy, wtedy też jej kierownikiem był Witold Matz, ojciec obecnego właściciela, Jarosława Matza. W l. 90-tych XX w. firma została sprywatyzowana – i stała się firmą rodzinną Matzów: Witolda i Jarosława. Firma w 2009 r. zatrudniała ok. 20 osób, ogólnie zaś dwukrotnie zmieniała siedzibę: zakład z Alei Tysiąclecia w Elblągu przeniesiono na ul. Fabryczną. Tam też otwarto Galerię, aby wyodrębnić część artystyczną – ramiarską od części szklarskiej. Ramiarstwem artystycznym firma zajmuje się od l. 90-tych., zaś w 2000 r. właściciele firmy poszyli jej ofertę i przeszło tysiąca wzorów. Sam zakład ponadto produkował lustra, szklane dekoracje oraz konstrukcje, szklił też okna i witryny. Pozyskanie dodatkowych pomieszczeń pozwoliło na przełomie 2004 i 2005 r. na działalność ekspozycyjną – od tego czasu zaczęto w „Misiu” organizować wystawy malarstwa.

Działalność

Inicjatywa powstania galerii sztuki przy zakładzie szklarskim zrodził się jako metoda realizacja idei promowania elbląskich artystów, następnie rozszerzono ekspozycje stopniowo o prace artystów z regionu. Galeria nie ogranicza się do prezentowania jedynie artystów plastyków, prezentuje również twórczość amatorską. [1]. „Miś” prezentuje również artystyczne wyroby ze szkła – własnej produkcji oraz zaprzyjaźnionych artystów. Większość tzw. fuzzingów, czyliwyrobów z topionego szkła, to w 90% unikaty.
Większość prezentowanych prac jest jedynie eksponowana - bez możliwości zakupu. Średnia ilość wystaw w „Misiu” to pięć-sześć na rok, każdą z nich inauguruje wernisaż.

Ciekawostki

  • Na terenie galerii znajduje się również „kącik stałego artysty”, gdzie eksponuje się jego prace wraz z cenami.

Bibliografia

  1. Matz, Jarosław: Od szklarstwa po sztukę / Jarosław Matz ; rozm. przepr. Karolina Kozakiewicz // Tydzień w Elblągu. – 2009, nr 8, s. 12.

Zobacz też

http://www.mis.elblag.pl/
  1. Np. w okresach letnich wystawy prac, powstałych podczas warsztatów terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych.