Grupa Literacka Skarpa: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Added tag: '')
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Grupa literacka działająca w Olsztynie w latach 1957-1958
+
Grupa literacka działająca w [[ewim:Olsztyn|Olsztynie]] w latach 1957-1960.
  
 
==Historia==
 
==Historia==
Grupa powstała w 1957 r., a jej członkowie częściowo wywodzili się z [[Klub Literacki w Olsztynie |Klubu Literackiego]] założonego przez [[Władysław Gębik |Władysława Gębika]]. Zanim grupa sformułowała program, jej twórcy, tj. [[Edmund German]], [[Zenon Rzepliński]], [[Jan Sobczyk]] oraz [[Kazimierz Sopuch]] i [[Kazimierz Śladewski]] stworzyli w listopadzie 1958 r. nową grupę pod nazwą [[Grupa Literacka „Łyna” |„Łyna”]]. Powołano ją w niecodzienny sposób, bowiem [[Klemens Oleksik]], [[Edward Bernstein]] i [[Kazimierz Sopuch]] podczas towarzyskiego spotkania ustalili skład grupy, nazwali ją i opracowali manifest, który wraz z wierszami opublikowano w prasie. Z prasy pozostali poeci dowiedzieli się o przynależności do grupy. Była to więc grupa poetycka istniejąca jedynie na papierze.
+
Grupa powstała w pierwszych dniach 1957 r. z inicjatywy [[Alfred Stefański |Alfreda Stefańskiego]] i [[Antoni Styp-Rekowski |Antoniego Styp-Rekowskiego]] przy [[Klub Literacki w Olsztynie |Klubie Literackim w Olsztynie]]. Grupa skupiała studentów
 +
[[ewim:Wyższa Szkoła Rolnicza w Olsztynie|Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie]]. W styczniu 1957 r., w wyniku wyborów do władz Klubu Literackiego, do jego zarządu spośród członków grupy weszli [[Alfred Stefański]] i [[Jan Sobczyk]]. Pod koniec swej działalności Skarpa funkcjonowała w składzie: [[Alfred Stefański]], [[Jan Sobczyk]], [[Antoni Styp-Rekowski]]. Rozpadła się w 1960 r., a jej ostatnim wystąpieniem było spotkanie autorskie w [[ewim:Reszel|Reszlu]].  
  
 
==Członkowie==
 
==Członkowie==
Linia 13: Linia 14:
 
*[[Alfred Stefański]]
 
*[[Alfred Stefański]]
 
*[[Antoni Styp-Rekowski]]
 
*[[Antoni Styp-Rekowski]]
 +
 +
==Działalność==
 +
Pierwsza prezentacja Skarpy odbyła się w drugiej połowie stycznia 1957 r. na zebraniu [[Klub Literacki w Olsztynie |Klubu Literackiego]], którego miała być integralną częścią. Przedstawiono wówczas jej program działania; programu poetyckiego Skarpa nie sformułowała. Plan pracy sprowadzał się do postulatów skupienia wokół siebie wszystkich młodych piszących i miłośników literatury i doprowadzenia do wydania pisma klubowego. Grupa zabiegała o poparcie jej działań przez [[Związek Literatów Polskich. Oddział w Olsztynie |olsztyński Oddział Związku Literatów Polskich]] i Miejską Radę Narodową. Niedługo po rozpoczęciu działalności zapadła decyzja założenia przez grupę własnego pisma. Odbyło się zebranie, na którym omawiano pierwszy jego numer, wybrano ponadto zespól redakcyjny. Do realizacji zamysłu jednak nie doszło. Grupa zorganizowała kilka spotkań i wieczorów autorskich w szkołach, w uczelni kortowskiej i w siedzibie Klubu Literackiego. Zorganizowano także spotkania z młodzieżą m.in. w [[ewim:Barczewo|Barczewie]], [[ewim:Biskupiec|Biskupcu]], [[ewim:Reszel|Reszlu]]. Skarpa starała się też o utworzenie stałego teatrzyku eksperymentalnego pod nazwą „Teatr Wyobraźni”; odbył się jeden spektakl (montaż poezji [[Konstanty Ildefons Gałczyński|Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego). W połowie grudnia 1957 r. odbył się „Wieczór młodej poezji i prozy” w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w Olsztynie. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele ZLP i Polskiego Radia. Spośród członków Skarpy w wieczorze uczestniczyli [[Alfred Stefański]] i [[Jan Sobczyk]]. Grupa nie miała samodzielnych kolumn poetyckich, jej członkowie publikowali wyłącznie indywidualnie.
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
#Chłosta-Zielonka, Joanna: ''Życie literackie Warmii i Mazur w latach 1945-1989'' / Joanna Chłosta-Zielonka. – Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2010, s. 209.  
 
#Chłosta-Zielonka, Joanna: ''Życie literackie Warmii i Mazur w latach 1945-1989'' / Joanna Chłosta-Zielonka. – Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2010, s. 209.  
 +
#Głębicka, Ewa Jolanta: ''Grupy literackie w Polsce 1945-1989 : leksykon'' / Ewa Jolanta Głębicka. - Warszawa : Wiedza Powszechna, 2000, s. 129-130.
 +
#(St): ''Kilka słów o grupie Skarpy'' / (St) // „Słowo na Warmii”. – 1957, nr 28, s. 4.
  
 +
[[Category:Grupy literackie]]
 +
[[Category:Literatura]]
 
[[Category:Olsztyn]]
 
[[Category:Olsztyn]]
[[Category:Literatura]]
+
[[Category:1945-1989]]
[[Category:1945-1960]]
 
[[Category:]]
 

Aktualna wersja na dzień 14:12, 9 gru 2014

Grupa literacka działająca w Olsztynie w latach 1957-1960.

Historia

Grupa powstała w pierwszych dniach 1957 r. z inicjatywy Alfreda Stefańskiego i Antoniego Styp-Rekowskiego przy Klubie Literackim w Olsztynie. Grupa skupiała studentów Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. W styczniu 1957 r., w wyniku wyborów do władz Klubu Literackiego, do jego zarządu spośród członków grupy weszli Alfred Stefański i Jan Sobczyk. Pod koniec swej działalności Skarpa funkcjonowała w składzie: Alfred Stefański, Jan Sobczyk, Antoni Styp-Rekowski. Rozpadła się w 1960 r., a jej ostatnim wystąpieniem było spotkanie autorskie w Reszlu.

Członkowie

Działalność

Pierwsza prezentacja Skarpy odbyła się w drugiej połowie stycznia 1957 r. na zebraniu Klubu Literackiego, którego miała być integralną częścią. Przedstawiono wówczas jej program działania; programu poetyckiego Skarpa nie sformułowała. Plan pracy sprowadzał się do postulatów skupienia wokół siebie wszystkich młodych piszących i miłośników literatury i doprowadzenia do wydania pisma klubowego. Grupa zabiegała o poparcie jej działań przez olsztyński Oddział Związku Literatów Polskich i Miejską Radę Narodową. Niedługo po rozpoczęciu działalności zapadła decyzja założenia przez grupę własnego pisma. Odbyło się zebranie, na którym omawiano pierwszy jego numer, wybrano ponadto zespól redakcyjny. Do realizacji zamysłu jednak nie doszło. Grupa zorganizowała kilka spotkań i wieczorów autorskich w szkołach, w uczelni kortowskiej i w siedzibie Klubu Literackiego. Zorganizowano także spotkania z młodzieżą m.in. w Barczewie, Biskupcu, Reszlu. Skarpa starała się też o utworzenie stałego teatrzyku eksperymentalnego pod nazwą „Teatr Wyobraźni”; odbył się jeden spektakl (montaż poezji [[Konstanty Ildefons Gałczyński|Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego). W połowie grudnia 1957 r. odbył się „Wieczór młodej poezji i prozy” w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w Olsztynie. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele ZLP i Polskiego Radia. Spośród członków Skarpy w wieczorze uczestniczyli Alfred Stefański i Jan Sobczyk. Grupa nie miała samodzielnych kolumn poetyckich, jej członkowie publikowali wyłącznie indywidualnie.

Bibliografia

  1. Chłosta-Zielonka, Joanna: Życie literackie Warmii i Mazur w latach 1945-1989 / Joanna Chłosta-Zielonka. – Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2010, s. 209.
  2. Głębicka, Ewa Jolanta: Grupy literackie w Polsce 1945-1989 : leksykon / Ewa Jolanta Głębicka. - Warszawa : Wiedza Powszechna, 2000, s. 129-130.
  3. (St): Kilka słów o grupie Skarpy / (St) // „Słowo na Warmii”. – 1957, nr 28, s. 4.