Krystyna Spikert

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie
Krystyna Spikert podczas eliminacji do konkursu Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” 2011 r.
Źródło: Ze zbiorów CEiIK w Olsztynie
2006 r.
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie
Krystyna Spikert podczas warsztatów konkursu Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” 2010 r.
Źródło: Ze zbiorów CEiIK w Olsztynie
Źródło:Archiwum Andrzeja Cieślaka

(1958-2012) – animatorka kultury, pedagog, założycielka Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego

Biografia

Urodziła się w 1958 r. Już w szkole brała systematyczny udział w warsztatach recytatorskich organizowanych przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie. W 1983 r. ukończyła Policealne Państwowe Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie o specjalności teatr. W 1993 r. wzięła udział m.in. w treningach asertywności organizowanych przez Pantomimę Olsztyńską oraz w ćwiczeniach qi-gong prowadzonych przez założyciela Szkoły „Lecącego Żurawia” Liu Zong Zchung. W październiku 1995 r. ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 1999 r. Podyplomowe Studium Wymowy przy Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 1974-1998 brała systematyczny udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. W 2005 r. ukończyła Podyplomowe Studium Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży przy Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu). Ukończyła liczne kursy, uzupełniające praktyczne umiejętności związane z techniką i ekspresją mowy scenicznej, w tym między innymi: artystycznej interpretacji tekstów, które przez wiele lat organizował Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Nauczycielami byli najwybitniejsi znawcy przedmiotu: Lech Śliwonik, Irena Jun, Wojciech Siemion i inni; eurytmii głosek polskich prowadzone przez Marię Jenny-Burniewicz - absolwentkę Akademii Eurytmii w Hadze; „Ciało i głos” u Zygmunta Molika w Ośrodku Grotowskiego we Wrocławiu; półroczne „Laboratorium Głosu” u Olgi Szwajgier w Krakowie; reżyserskiej interpretacji tekstów u Krzysztofa Globisza oraz muzyczne u Sambora Dudzińskiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu; master–class prowadzone przez Włodzimierza Staniewskiego - założyciela i dyrektora Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice; teatru plastycznego realizowane przez Leszka Mądzika w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Odbyła 2 letnią praktykę Techniki Alexandra w Centrum Rebirthingu w Silnej Nowej u Doroty Kędzior. Wielokrotnie uczestniczyła w warsztatach emisji głosu w Teatrze „Węgajty”, w tym u Geoffreya Norrisa - absolwenta Londyńskiej Szkoły Kształtowania Mowy i Sztuki Dramatycznej. Brała udział w 3,5 letnim zawodowym kursie psychodramy Moreno w Europejskim Instytucie Psychodramy Moreno w Krakowie (Sekcja Naukowa Psychoterapii PTP, Fundacja Krakowskiej Katedry Psychiatrii im. J. J. Haubenstocków Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie) oraz w Polskim Instytucie Psychodramy. Przez wiele lat związana była z Olsztynem. Zmarła 10 stycznia 2012 r.

Działalność

Pracowała m.in. w Spółdzielni Inwalidów „Synteza” w Olsztynie, gdzie nauczyła się języka migowego, ale także jako maszynistka w zespole adwokackim, a następnie w Towarzystwie Kultury Teatralnej i w Olsztyńskiej Pantomimie. W latach 1977-1987 uczestniczyła w próbach i prezentacjach amatorskich zespołów teatralnych prowadzonych m.in. przez Witoldę Czerniawską, Henryka Dłużyńskiego i Andrzeja Fabisiaka. Występowała też indywidualnie. Od 1998 r. prowadziła zajęcia z ekspresji mowy scenicznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim na kierunkach: Pedagogika oraz Dziennikarstwo (studia podyplomowe). W roku 2002 przy współpracy z prof. Bohdanem Głuszczakiem założyła na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie Podyplomowe Studium Kultury i Wyrazistości Mowy, w ramach którego studenci nabierają sprawności wyrazistego mówienia. Zajmowała się także pracą dydaktyczną w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie z filią w Olsztynie. Uczyła techniki mowy słuchaczy Studium Teatralnego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Była założycielką i kierownikiem artystycznym Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego i Teatralnego Koła Naukowego „Rapsod” przy Instytucie Filologii Polskiej UWM w Olsztynie. Powołała także do życia „Dom Słowa”, którego słuchaczami byli m.in. dziennikarze, aktorzy i nauczyciele. W 1999 r. założyła wraz z wolontariuszami Stowarzyszenie „Noc Teatralna”, w ramach którego organizowała Noce Teatralne, poświęcone najzdolniejszym amatorom tworzącym w dziedzinie kultury wysokiej, a w szczególności w sferze teatru. W ramach tego stowarzyszenia działał Olsztyński Nowy Teatr Rapsodyczny. Jej pasją było kontynuowanie i przekazywanie tradycji artystycznej interpretacji poezji klasycznej.

Powiatowy Konkurs Recytatorski „Spotkania z poezją”, który odbywa się w Dobrym Mieście, od 2012 roku, w dowód szacunku i pamięci o Krystynie Spikert, przyjął nazwę Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Krystyny Spikert.

W roku 2013, 2014, 2015 oraz w 2018 Teatr Kloszart zorganizował Noce Teatralne im. Krystyny Spikert.

Nagrody

 • III nagroda na centralnych eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, gdzie otrzymała też złotą odznakę recytatora (1983)
 • nagroda Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie „Wydarzenie roku 1997” za organizację autorskiego projektu artystycznego „Noc Teatralna” (1997)
 • odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” przyznawana przez Ministra Kultury i Sztuki (1997)
 • Nagroda „Instruktor Roku” przyznana przez Zarząd Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie (2001)
 • nagroda Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej „Instruktor roku 2001” (2001)
 • Stypendium ufundowane przez Prezydenta Miasta Olsztyna (2002)
 • nominacja wojewódzka w plebiscycie „Mistrza Mowy Polskiej” - vox populi (2002)
 • Medal „Gloria Artis” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultury polskiej (2005)
 • Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za „całokształt działalności twórczej i upowszechnieniowej” (2005)
 • Nagroda i tytuł „Człowiek Teatru Roku 2011" przyznana przez Kapitułę Towarzystwa Kultury Teatralnej Warmii i Mazur za zasługi dla upowszechniania sztuki słowa (2011)

Bibliografia

 1. Reimus-Zapadka, Agnieszka : Idea krakowskiego Teatru Rapsodycznego przeniesiona do Olsztyna / Agnieszka Reimus-Zapadka. - Olsztyn : Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Wydział Pedagogiki i Wychowania Artystycznego, 2003. – praca magisterska, s. 60-64
 2. Waś, Beata: Wolne słowo, wolne ciało / Beata Waś // „Gazeta Olsztyńska”. – 2002, nr 2, s. 14.

Zobacz też

 • Sylwetka i dorobek twórczy i naukowy Krystyny Spikert na stronie UWM w Olsztynie www.uwm.edu.pl/