Małgorzata Wawruk

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: archiwum artystki

Wokalistka, nauczycielka emisji głosu i fortepianu, dyrygentka.

Biografia

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w klasie fortepianu (dyplom w 1992 r.) oraz Wychowania Muzycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze (dyplom w 1991 r.). Ukończyła również Podyplomowe Studium Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (dyplom w 1998 r.).

Działalność artystyczna

W latach 90-tych koncertowała jako solistka z Zespołem Muzyki Dawnej „Concerto” (Dolny Śląsk, Niemcy) oraz współprowadziła Dziecięcy Zespół Wokalny „Animato” w Zielonej Górze.
Jako wokalistka brała udział w nagraniach płyt następujących artystów: ProForma, Raz Dwa Trzy, Krzysztof Krawczyk, Norbi, Czerwony Tulipan, Harlem, Jarosław Kordaczuk, Nika Jager, Barbara Raduszkiewicz.
Współorganizowała Ogólnopolski Festiwal Kameralistyki Młodych w Kłodzku. Była jurorem ogólnopolskich i regionalnych przeglądów piosenki dla dzieci i młodzieży.
Jest współzałożycielką i współprowadzącą zespół wokalny ProForma, z którym wystąpiła w około 300 koncertach i spektaklach muzycznych (m.in. spektakl z Kieleckim Teatrem Tańca NIEMEN, koncert z Kayah w 2009 r., koncert z Bobbym McFerrinem, promujący jego płytę VOCAbuLarieS w 2010 r.).
Od 2009 r. prowadzi także chór mieszany lekarzy olsztyńskich „Medici Pro Musica”.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, w Szkole Muzycznej Yamaha oraz w założonym przez siebie Centrum Edukacji Wokalnej w formie lekcji indywidualnych i warsztatów wokalnych.
Działa w Olsztyńskim Towarzystwie Śpiewaczym jako członek Zarządu.

Nagrody i wyróżnienia

Jako wokalistka zespołu ProForma zdobyła kilkadziesiąt nagród na ogólnopolskich i zagranicznych konkursach chóralnych, w tym trzykrotnie najbardziej prestiżową nagrodę polskiej chóralistyki: Grand Prix Ogólnopolskiego Turnieju Chórów LEGNICA CANTAT oraz III miejsce w światowym konkursie „Let the Peoples Sing” (2003).
Jako dyrygentka zdobyła z zespołem ProForma II nagrodę w kategorii zespół wokalnych na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Arezzo (2008).