Pomnik Bohaterów Walki o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne Warmii i Mazur

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 14:31, 29 gru 2016 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Grażyna Grejner
Fot. Grażyna Grejner
Fot. Grażyna Grejner

Wykonane z piaskowca monumentalne dzieło stoi w Parku Jakubowym w Olsztynie.

Twórca

Autorem monumentu jest Bolesław Marschall, artysta, który od 1963 roku jest związany z Olsztynem oraz Reszlem. Pomnik stoi w miejscu wcześniejszego niemieckiego pomnika plebiscytowego.

Historia

„Zaczęło się od projektu pomnika, który miał stanąć w Alei Zasłużonych cmentarza komunalnego na ul. Poprzecznej. - Wygrałem konkurs na to przedsięwzięcie i wiosną 1970 roku zacząłem tworzenie monumentu - opowiada Bolesław Marschall. - Tymczasem stanowisko pierwszego sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR objął Józef Buziński [1 lipca 1971 r. - red.], który ocenił, że lepiej będzie postawić pomnik, który stanowiłby przeciwwagę dla byłego niemieckiego pomnika pamięci plebiscytu. Stąd pomysł uczczenia półwiecza powstania Związku Polaków w Niemczech. (...)To była bardzo ciężka praca, musiałem sam obrabiać prawie 130 ton kamienia - opowiada artysta. - Sekretarz partii nie pozwolił mi bowiem zatrudnić na własną rękę pomocnika, każąc korzystać z pomocy firmy państwowej. A że takiej w Olsztynie nie było, wszystko spadło na mnie. Biegałem więc sam po trzypiętrowym rusztowaniu.”[1]
Pomnik odsłonięto 27 sierpnia 1972 roku, w 50. rocznicę powstania Związku Polaków w Niemczech. Podczas uroczystego odsłonięcia pomnika nastąpiło wręczenie państwowych odznaczeń.

Przypisy

  1. Prais, Przemysław, Pod dziełem Marschalla, „Gazeta Wyborcza”, 2010, nr 263, dod. Olsztyn, s. 1.

Bibliografia

  1. Prais, Przemysław: Pod dziełem Marschalla / Przemysław Prais // „Gazeta Wyborcza”. - 2010, nr 263, dod. Olsztyn, s. 1.