Studencka Agencja Fotograficzna Jamnik: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzył nową stronę „thumb|right|200px|Źródło: organizacja studencka prowadząca działalność fotograficzną, działająca w Olsztynie od 1968 r. == Siedziba ==…”)
 
(Zobacz też)
Linia 29: Linia 29:
  
 
== Zobacz też  ==
 
== Zobacz też  ==
Strona internetowa [http://www.uwm.edu.pl/jamnik Studenckiej Agencji Fotograficznej „Jamnik”]
+
Strona internetowa [http://www.uwm.edu.pl/jamnik Studenckiej Agencji Fotograficznej „Jamnik”]<br>
 
Studencka strona internetowa [http://uwm.student.wm.pl/Studencka-Agencja-Fotograficzna-Jamnik,38494 UWM]
 
Studencka strona internetowa [http://uwm.student.wm.pl/Studencka-Agencja-Fotograficzna-Jamnik,38494 UWM]
  

Wersja z 07:32, 1 lip 2010

Źródło:

organizacja studencka prowadząca działalność fotograficzną, działająca w Olsztynie od 1968 r.

Siedziba

10-718 Olsztyn- Kortowo, ul. Kanafojskiego 9 (DS 3), pok. 05

Historia

Studencka Agencja Fotograficzna „Jamnik” powstała na terenie Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie (utworzonej w 1950 r., od 1969 r. Akademia Rolniczo-Techniczna, od 1999 r. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) i została zarejestrowany jako agenda Zrzeszenia Studentów Polskich 28 lutego 1968 r. Od momentu powstania Agencja działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego (za wyjątkiem stanu wojennego, kiedy to na 9 miesięcy zamknięto jej siedzibę).

Działalność

Podstawowym zadaniem Agencji jest dokumentowanie życia uczelni, stąd studenci zajmujący się fotografią towarzyszyli wszystkim ważniejszym imprezom i wydarzeniom z jej życia. Z biegiem lat członkowie „Jamnika” rozszerzyli zakres działalności na rzecz fotografii artystycznej i podróżniczej. W 1973 r. towarzyszyli np. płetwonurkom z klubu „Skorpena” w wyprawie do Syrii, uczestniczyli także w zagranicznych wyjazdach Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo” oraz Chóru Akademickiego im. prof. W Wawrzyczka. W późniejszym okresie tematami zdjęć były egzotyczne plenery m.in. Chin, Uzbekistanu, Mongolii, Gwatemali, Meksyku, dalekiej Rosji, Grecji czy krajów Bliskiego Wschodu. Zdjęcia członków Agencji można zobaczyć m.in. w gablotach na terenie Uniwersytetu, a także campusu w Kortowie. Wielokrotnie organizowano też wystawy i pokazy slajdów w klubach Kortowa i Olsztyna. Swego czasu Agencja posiadała firmową gablotę w centrum Olsztyna w witrynie baru „Wars”. Współpraca z Warmińsko-Mazurskim Towarzystwem Fotograficznym, zaowocowała też obecnością zdjęć studentów w galerii na olsztyńskiej Starówce. W 1984 r. pojawiła się Fotokronika Kortowska wywieszana w Kortowie oraz w witrynie KMPiK-u w centrum Olsztyna. Od 1971 r. zdjęcia publikowano także w studenckim piśmie „Dylematy”, a także ogólnopolskim tygodniku studenckim „ITD”. Współpracowano też z „Gazetą Olsztyńską” oraz „Dziennikiem Pojezierza”. Fotografie Agencji znalazły się także w instalacji Ulica Dobrej Nadziei, co dało początek współpracy z Teatrem Studenckim „Cezar”. Instalację wystawiano w wielu miastach Polski. Z czasem została pokazana także poza granicami kraju: w 2002 roku na Międzynarodowym Festiwalu Młodzieżowym w Gwardijsku (Rosja), a w 2003 roku na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Halmstadt (Szwecja). Od tego czasu reporterzy „Jamnika” stanowią nieodłączną część Studenckiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego, zapewniając co roku obsługę fotograficzną imprezy.

Nagrody

Członkowie Agencji zdobywali liczne nagrody, w tym, m.in.:

  • nagrody w studenckim konkursie „Laur Czerwonej Róży”
  • wyróżnienia w Biennale Krajobrazu Polskiego i Konkursie Fotografii Socjologicznej
  • liczne nagrody w ogólnopolskich konkursach fotografii studenckiej
  • przedstawiciel Agencji, jako pierwsza osoba z Europy Wschodniej został laureatem Nikon Smali World
  • przedstawiciel Agencji wygrał w Ogólnopolskich Mistrzostwach w Fotografii w 1993 r.
  • przedstawiciel Agencji zajął II miejsce w Mazda Photo Contets Award w 1995 r.

Ciekawostki

Jednym z najważniejszych miejsc prezentowania zdjęć z życia studenckiego była oszklona gablota przed Rektoratem uczelni w Kortowie. Pojawiła się ona w 1973 r. i znajdowała się tam aż do 1991 r. Często znajdowały się w niej zdjęcia bez śladów cenzury i ukazywały spontaniczne przejawy życia studenckiego. Zdarzało się więc, że chęć posiadania takich fotografii była wśród studentów mocniejsza od chroniącej je szyby. Uczelniani szklarze znali wymiary „na pamięć”.

Bibliografia

35 lat w obiektywie : Studencka Agencja Fotograficzna „Jamnik” 1968-2003 / pod red. Jerzego Olaka. - Olsztyn : ElSet, 2004.

Zobacz też

Strona internetowa Studenckiej Agencji Fotograficznej „Jamnik”
Studencka strona internetowa UWM