3i

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Okładka pierwszego numeru pisma
Źródło: strona internetowa pisma

Czasopismo studenckie, wydawane w Olsztynie w 2007 r.

Redakcja

 • Wydawca: Niezależne Forum Inicjatyw Alternatywnych, Instytut Nauk Politycznych UWM w Olsztynie.
 • Redakcja:
  • opieka – dr Bronisław Bombała
  • zespół redakcyjny – studenci politologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: Tomasz Adamski, Łukasz Bardziński, Konrad Biesiadecki, Martyna Bucholc, Ewa Górynowicz, Kamil Fiedorowicz, Jakub Mielczarek, Piotr Pietrzak, Ilona Ryś.

Historia

Pierwszy numer pisma ukazał się w maju 2007 r. „3i” miało być miesięcznikiem, ale ukazywało się nieregularnie – do końca 2007 r. wydano pięć numerów.
Tytuł nawiązywał do hasła przewodniego pisma: 3i, czyli: iluminacja, inspiracja i interpretacja.

Tematyka

W pierwszym artykule redakcyjnym twórcy pisma określili swoje założenia i cele w następujący sposób: „Nie kopiujemy utartych schematów. Nie powielamy informacji z pierwszych stron ogólnopolskich dzienników. Nasze pismo adresowane jest nie tylko do politologów. Mamy nadzieję, że swoje miejsce znajdą w nim także studenci innych kierunków, m.in. prawa, socjologii i dziennikarstwa. Chcemy pisać o rzeczach, które inni wolą przemilczeć lub zniekształcić”[1].
Pismo poświęcone było przede wszystkich współczesnych zagadnieniom politycznym i społecznych. Zamieszczano w nich recenzje książek polityków i osób publicznych, wypowiedzi na aktualnie poruszane w opinii publicznej kwestie (np. konflikt w Darfurze, ONZ, lustracja, islam a inne religie, stan wyjątkowy w Gruzji w 2007 r., polska scena polityczna, wybory w Rosji i na Ukrainie w 2007 r., konflikt w Afganistanie) oraz szkice o kulturze i sztuce, w tym również regionalnej.

Bibliografia

 1. Pisma studenckie // „Gazeta Olsztyńska”. – 2007, nr 102, dod. „Gazeta Uniwersytecka”, nr 5, s. 7u.
 2. Drugi numer „3i” : pisma studenckie // „Gazeta Olsztyńska”. – 2007, nr 131, dod. „Gazeta Uniwersytecka”, nr 6, s. 7u.
 3. Prasa studencka – „3i” // „Gazeta Olsztyńska”. – 2007, nr 284, dod. „Gazeta Uniwersytecka”, nr 12, s. 8u.
 4. Bardziński, Łukasz: Pismo politologów „3i” / Łukasz Bardziński // „Gazeta Olsztyńska”. – 2008, nr 1, dod. „Gazeta Uniwersytecka”, nr 1, s. 7u.

Przypisy

 1. Drogi Czytelniku, „3i”, 2007, nr 1, s. 4.

Zobacz też