Andrzej Samulowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Ryszard Czerwiński
Źródło: Frombork 74 : wystawa poplenerowa marzec 1975 / red. Anna Samulowska. - Olsztyn : Związek Polskich Artystów Plastyków, 1975.
Kopernik
Fot. Ryszard Czerwiński
Źródło: Frombork 74 : wystawa poplenerowa marzec 1975 / red. Anna Samulowska. - Olsztyn : Związek Polskich Artystów Plastyków, 1975.
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

(1924-2002) – olsztyński artysta plastyk (malarstwo sztalugowe i ścienne: olejne, akrylowe i pastelowe oraz rzeźba, grafika i rysunek

Biografia

Urodził się 14 marca 1924 r. w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie). Pochodził z zasłużonej dla polskości na Warmii rodziny z ojca Lucjana i matki Klary (z domu Westphal). Jego dziadem był Andrzej Samulowski, działacz narodowościowy i poeta, współtwórca „ Gazety Olsztyńskiej”. Lata młodzieńcze spędził w Toruniu oraz w Gietrzwałdzie. W l. 1949-1955 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale malarstwa, w pracowniach profesorów Wacława Taranczewskiego, Czesława Rzepińskiego i Adama Marczyńskiego. Dyplom uzyskał w 1955 r. w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki. Po studiach wrócił do Gietrzwałdu i w księgarni dziadka urządził pracownię malarską. W 1956 r. ożenił się z Anną Kunzendorf, historykiem sztuki z Poznania, która pracowała w olsztyńskim muzeum. Mieli dwie córki, Magdalenę i Karolinę. Samulowski był jednym z organizatorów olsztyńskiego życia artystycznego: koordynował wiele projektów kulturalnych (m.in. plenerowych) na terenie ówczesnego woj. olsztyńskiego. Stał się również inspiratorem odbudowy baszty na podzamczu olsztyńskiego zamku, którą przeznaczono na siedzibę Związku Polskich Artystów Plastyków. Aktywnie uczestniczył w pracach zarządu Okręgu i przez wiele lat działał we władzach Związku Polskich Artystów Plastyków (był również prezesem tej organizacji). Zmarł 25 maja 2002 r. w Olsztynie.

Wystawy

Samulowski swoje prace prezentował na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Miał 24 wystawy indywidualne, m.in. w Lublinie, Białymstoku i Olsztynie. Brał udział w wystawach zbiorowych olsztyńskiego środowiska plastycznego, w ogólnopolskich (m.in. w wystawie młodych artystów „Arsenał” w Warszawie w 1955 r. oraz podczas Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w l. 1962, 1964, 1970, 1976, 1978), jak też w pokazach grupowych na Węgrzech, w Anglii, Belgii, Francji i Niemczech. Obrazy artysty znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju oraz za granicą, m.in. w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum w Białymstoku, Galerii Septentrion w Lille (Francja) oraz w World Trade Center w Bremie (Niemcy).

Nagrody i wyróżnienia

  • 1958 – II nagroda za plakat z okazji 80. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego w konkursie organizowanych przez olsztyńskie środowisko plastyczne
  • 1962 – nagroda artystyczna Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie
  • 1972 – nagroda w olsztyńskim konkursie „Kopernik i jego idea”
  • 1976 – nagroda Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku oraz Złota odznaka Związku Polskich Artystów Plastyków.
  • 2000 – Nagroda Prezydenta Olsztyna

Bibliografia

  1. Koziełło-Poklewska, Krystyna: Pejzaż w obrazie / Krystyna Koziełło-Poklewska // „Gazeta Olsztyńska”. – 1999, nr 50, dod. „Magazyn”, s. 1.
  2. Nichthauser, Artur: Artysta / Artur Nichthauser // „Dziennik Pojezierza”. – 1995, nr 95, s. 7.
  3. Samulowski, Andrzej: Liczą się tylko obrazy / Andrzej Samulowski ; rozm. przepr. Marleta Bułatek // „Gazeta Olsztyńska”. – 1987, nr 62, s. 4.
  4. Śrutkowski, Tomasz: Andrzej Samulowski / Tomasz Śrutkowski //W: Kalendarz Olsztyna 2003. – Olsztyn : „Wers”, 2002. – S. 282-287.