Ania Broda

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Ania Broda.
Autorka zdjęcia: Renata Orlińska

(1973 - ) - olsztyńska wokalistka, kompozytorka, cymbalistka.

Biografia i działalność artystyczna

Anna Broda urodziła się 21 maja 1973 r. w Olsztynie. Jej rodzice pochodzą z Kurpii Białych i Mazur. Zamiłowanie do śpiewu wyniosła z domu. Jej mistrzynią jest babcia Józefa Szymołon – śpiewaczka pogrzebowa. Wpływ na jej twórczość miały spotkania i wyprawy muzyczne na Roztocze, Mazowsze oraz Rzeszowszczyznę jak i poszukiwania w lokalnych źródłach muzyki na Warmii i Mazurach.

Posługuje się techniką śpiewu białego. Gra także na cymbałach i bębnach. Jest autorką piosenek, kołysanek i innych miniatur muzycznych. Inspiruje się poezją dziecięcą - szczególnie tą nieobliczalną i zagadkową, w której dźwięczą słowa. W muzyce szuka nastrojów, kolorów, tajemnic i nieprawdopodobnych historii, poruszających struny wyobraźni. Piosenki wykonuje w towarzystwie cymbałów, pianina i głosu.

Nagrała kilka płyt jako Kapela Brodów, prowadziła wielokrotnie warsztaty śpiewu i zajęcia muzyczno-edukacyjne. Współpracowała z Polskim Radiem PR2, Państwowym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, nagrywała dla telewizji, występowała na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Wykonywała partie wokalne w multimedialnym widowisku "Pamiętam. Katyń 1940" L.U.C-a, na zamówienie Narodowego Centrum Kultury w 2010 r.

W 2016 r. dzięki publicznemu internetowemu wsparciu finansowemu (crowdfunding) wydana zostanie płyta "Thousand lakes".

Multimedia

Bibliografia

  1. Gazeta Olsztyńska, wydanie z dn. 28-29.05.2016.
  2. http://www.aniabroda.com
  3. http://www.muzykatradycyjna.pl/pl/leksykon/ludzie-i-zespoly/nowe-pokolenie/articles/broda-anna