Benedykt Błoński

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

(1957- ) – dyrygent, chórmistrz, wykładowca uniwersytecki

Biografia

Urodził się 21 marca 1957 r. w Muszakach. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Tytuł doktora uzyskał w 1988 r., tytuł doktora habilitowanego w 1993 r., w 1999 r. otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. Jest członkiem International Choir Olympic Council na lata 2008-2012.
Po ukończeniu studiów (w 1982 r.) został kierownikiem artystycznym i dyrygentem akademickiego Chóru im. prof. Wawrzyczka. Był ekspertem ds. chórów przy Ministrze Kultury i Sztuki (1996-2001). W latach 1998-2001 pełnił funkcję kierownika Katedry Dyrygentury Chóralnej Instytutu Muzyki WSP. Obecnie profesor zwyczajny Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wykładowca dyrygentury chóralnej na Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Narodowym Centrum Kultury w Warszawie oraz dyrygent Chóru Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

W 2016 r. otrzymał Nagrodę im. Biskupa Ignacego Krasickiego [1].

Działalność artystyczna

W centrum zainteresowań badawczych prof. Błońskiego znajdują się: problemy wykonawcze muzyki wokalnej i wokalno-instrumentalnej oraz efektywność kształcenia muzycznego dyrygentów. Znajduje to odzwierciedlenie w jego działalności artystycznej – był dyrygentem zespołów o różnym profilu i charakterze: żeńskiego chóru Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie, akademickiego chóru WSP oraz akademickiego chóru ART, czyli słynnych „Wawrzyczków”, do których sławy znacznie się przyczynił, prowadząc zespół przez dwadzieścia siedem lat (1982-2009).
Pełni funkcję dyrektora artystycznego Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej „In Terra Pax”[2].
Zasiadał w jury i radach artystyczno-programowych wielu festiwali i konkursów chóralnych:

  • Ogólnopolskiego Turnieju Chórów LEGNICA CANTAT w Legnicy
  • Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach
  • Międzynarodowych Recitali Chóralnych „Hora Cantavi” w Suwałkach[3]
  • Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy[4]

Przewodniczący Rady Artystyczno-Programowej oraz członek jury Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Multimedia

Bibliografia

  1. Słownik biograficzny profesorów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie / red. Maria Fafińska [et al.]. – Wyd. drugie. – Olsztyn : Wydawnictwo UWM, 2009. – S. 22.

Zobacz też

Przypisy

  1. http://kultura.wm.pl/355988,Prof-Blonski-laureatem-Nagrody-im-biskupa-Ignacego-Krasickiego.html
  2. Za: strona internetowa Akademii.
  3. Za: Słownik biograficzny profesorów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, red. Maria Fafińska [et al.], Olsztyn, Wydawnictwo UWM, 2009, s. 22.
  4. Za: strona internetowa festiwalu.