Bitwa pod Heilsbergiem 2008

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Druga edycja Bitwy pod Heilsbergiem w wykonaniu rekonstruktorów (piechoty, kawalerii, artylerii) z kraju i zagranicy.

Organizatorzy

Przebieg

Inscenizacja bitwy odbyła się 8 czerwca 2008 r. w Lidzbarku Warmińskim. Przybyło na nią ok. 170 rekonstruktorów z Polski i zagranicy. Głównym koordynatorem i organizatorem wszystkich wydarzeń był Lidzbarski Dom Kultury.

Inscenizacja rozpoczęła się od przybycia 6 czerwca grup odtwarzających pułki Księstwa Warszawskiego, pruską artylerię forteczną z Gdańska, artylerzystów z Kłodzka i Nysy, pułki rosyjskie (w tym wileński pułk muszkieterów z Lidzbarka Warmińskiego). Oddziały rekonstruktorów rozbiły obóz na terenie, na którym odbyła się bitwa i jej późniejsza o dwa wieki inscenizacja. „Zrekonstruowano” także jeden z szańców, mających odtwarzać redutę nr 2, o którą miały się toczyć główne walki. Była to pierwsza w Polsce taka konstrukcja podczas inscenizacji napoleońskich.

Następnego dnia w amfiteatrze pod gotyckim zamkiem biskupów warmińskich oddziały przedstawiły się publiczności, wykonując kilka elementów musztry paradnej i bojowej oraz – niespodziewanie – oddając salwę w kierunku publiczności. Salwa ta wywołała duże zaskoczenie u widzów, ale na szczęście ładunki były ślepe, strat więc nie było. Po prezentacji kolumny wojsk przemaszerowały ulicami miasta z przedzamcza na pole bitwy. Po południu 8 czerwca 2008 r. na Zamku Biskupów Warmińskich, w którym Napoleon przebywał po bitwie pod Heilsbergiem, odbyło się sympozjum historyczne Rys historyczny epoki napoleońskiej w Lidzbarku Warmińskim i okolicach, połączone z promocją książki Sławomira Skowronka i Janusza Jasińskiego Wschodniopruskie kampanie Napoleona.

Zobacz też