Celina Wiszniewska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Bartoszycka Grupa Literacka „Barcja” 1983-2008, Olsztyn, Wers, 2009, s. 67.

Nauczycielka, działaczka kulturalno-oświatowa, poetka, krytyk literacki (pseud.: Martyna Wrzos).

Biografia

Mieszkanka Bartoszyc, z zawodu nauczycielka. Pracowała w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego oraz przez ponad 17 lat kierowała Wydziałem Oświaty i Kultury w Urzędzie Miejskim w Bartoszycach. Obecnie na emeryturze.

Działalność

Jest autorką recenzji literackich i artykułów na temat historii oraz życia kulturalnego i literackiego Bartoszyc, przez wiele lat współpracowała z „Wiadomościami Bartoszyckimi” i „Gońcem Bartoszyckim”. Recenzowała wydawnictwa Bartoszyckiej Grupy Literackiej „Barcja” (której jest członkinią), opatrując wstępem poszczególne tomiki. Przygotowała do druku kilka jubileuszowych folderów, m.in. dla Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, Urzędu Miasta, Szkoły Podstawowej nr 7 i Służby Zdrowia. Stale współpracuje z Bartoszyckim Domem Kultury przy organizacji konkursów poetyckich. Zasiada w jury Konkursu Poetyckiego im. L. Turkowskiego organizowanego przez Bartoszycką Grupę Literacką „Barcja” oraz eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Twróczość

Pisze wiersze, eseje i wspomnienia. Jej twórczość ukazywała się na łamach prasy lokalnej, a także w wydawnictwach Bartoszyckiej Grupy Literackiej „Barcja”.

Bibliografia

  1. Bartoszycka Grupa Literacka „Barcja” 1983-2008 / [zesp. red. Jerzy Sałata, Urszula Drogomir, Jan Bachar]. -Olsztyn : Wers, 2009. – S. 67.