Centrum Kultury w Ostródzie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: http://byway.pl

Publiczna instytucja kultury o zasięgu miejskim, powstała w 2003 r. w Ostródzie.

Siedziba

ul. Mickiewicza 22
14-100 Ostróda

Historia

Opisywana placówka to wcześniej Powiatowy Domu Kultury w Ostródzie, który od 1949 roku zmieniał profil, struktury i nazwy na Miejski Dom Kultury w Ostródzie, potem zaś Centrum Kultury i Sportu. Instytucja została powołana 14 lutego 1996 r. i łączyła wówczas administracyjnie trzy podmioty: Agencję Rozwoju Sportu, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Agencję Upowszechniania Kultury. 31 grudnia 2003 r. Uchwała Rady Miasta zmieniła nazwę placówki na Centrum Kultury w Ostródzie – wtedy też Agencja Rozwoju Sportu w Ostródzie została wyłączona ze struktur Centrum.

Kadra

Struktura

Działalność

  • Centrum podejmuje działania w zakresie działalności artystycznej, prowadząc – dzięki zatrudnionym kadrom - zespoły artystyczne i sekcje zainteresowań.
  • Placówka prowadzi również działalność metodyczną, przygotowując i opracowując scenariusze imprez własnych, oraz merytoryczną, koordynując pracę zespołów współpracujących z Centrum
  • Najszerszym obszarem działalności Centrum jest organizacja licznych imprez artystycznych (występy, wystawy, koncerty, pokazy, premiery) na terenie Ostródy w oparciu o własne zespoły i zespoły obce.
  • Instytucja promuje młode talenty dzięki organizacji konkursów, pokazów oraz koncertów.
  • Niezwykle istotną funkcją Centrum jest działalność edukacyjna, czyli współpraca ze szkołami, organizacja konkursów, kiermaszów i przedstawień dla szkół.
  • Placówka zajmuje się także obsługą imprez obcych w zakresie artystycznym bądź technicznym, działalnością usługową (w zakresie wynajmu sali, wypożyczeń sprzętu nagłośnienia oraz obsługi konferencji i bankietów), jak również organizacją działalności rozrywkowej, czyli zabaw, biesiad, dancingów, bali i dyskotek.
  • Instytucja zajmuje się również działalnością marketingową (sprzedaż programów artystycznych, organizacja widowni) i działalnością reklamową (współpraca z mediami).

Zadania

Instytucja jest organizatorem – lub z jej inicjatywy – dorocznie na terenie Ostródy realizowane są liczne imprezy cykliczne o charakterze konkursowym oraz przeglądy, m.in:

Placówka organizuje również wyjazdy do teatrów, filharmonii, opery i operetki, imprezy kulturalno-wychowawcze, koncerty galowe (np. z okazji Święta Niepodległości, czy Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja), Koncerty Pasyjne w kościołach, wieczory obrzędów i tradycji (Wigilia Zamkowa, Janki, wianki, piosenki, Wieczory Andrzejkowe itp.). Ponadto instytucja dorocznie organizuje m.in.: Plebiscyt na Autorytet Polski w Dziedzinie Kultury w Ostródzie i Konkurs Miejski „Autorytet w Dziedzinie Kultury”, Dni Jana Pawła II, Zaduszki Zamkowe, Dni Wyspiańskiego – ph. „Zapraszamy na wesele”, Dni Ostródy, Międzynarodowe Ostródzkie Lato z Folklorem, Koncert Trzech Narodów oraz wiele innych.

Multimedia


Film udostępniony w ramach projektu Regionalna Kronika Filmowa