Chór Suzirja z Olsztyna

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Fot. Anna Kertyczak.
Źródło: „Wychowanie Muzyczne w Szkole”, 2008 nr 5, s. 70.

Amatorski mieszany chór młodzieżowy, działający od 2005 r.

Historia

Chór działa od 2005 r. przy Międzyszkolnym Zespole Nauczania Języka Ukraińskiego przy Gimnazjum nr 7 w Olsztynie. Chór prowadzą: dyrektor Mirosława Czetyrba-Piszczako i dyrygent Andrzej Ciupa.

Działalność

Chór „Suzirja” popularyzuje język i muzykę ukraińską. Repertuar zespołu stanowią piosenki poetyckie, ludowe, estradowe oraz kolędy i szczedriwki, a także kompozycje poetycko-muzyczne.
Zespół uczestniczy w przeglądach i festiwalach kultury ukraińskiej – koncertował m.in. podczas Wieczorów Ukraińskich w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie, Dni Teatru Ukraińskiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Dni Szewczenkowskich, Dziecięcego Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Elblągu, Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Wielkopostnej „Quaresima Song”, Wojewódzkiego Konkursu Ukraińskiej Poezji Śpiewanej i Twórczości Poetyckiej w Olsztynie, VII Jesiennych Koncertów Muzyki Cerkiewnej w Giżycku, Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie. Chór „Suzirja” brał udział w programie Narodowego Centrum Kultury „Śpiewająca Polska” w 2007 r. Zespół wystąpił również podczas Konkursu Kolęd i Wertepów w Baniach Mazurskich, zajmując II miejsce.