Chata mazurska w Pieckach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chata mazurska w Pieckach z 1846
Źródło:http://i.wm.pl

Chata mazurska z 1846.

Krótka historia Piecek

W 1401 r. komtur bałdzki Urlich von Jungingen nadał na podstawie prawa chełmińskiego ziemię (60 włók boru) Pieciowi z Muszak i Jakuszowi z Radomia. Nazwa wsi pochodzi właśnie od imienia właściciela ziemi - Piotra, "Piecka" lub "Piecia". Przez stulecia nastąpił intensywny rozwój wsi. W XVII w. miała już ponad 500 rolników, którzy ze wzgledu na okoliczne jeziora byli często rybakami.

Gmina Piecki znajduje się w powiecie mrągowskim. To południowo-wschodnia część województwa warmińsko-mazurskiego. Gmina leży na dawnym terytorium plemiennym Galindów. Na jej terenie znajdują się liczne jeziora o łącznej powierzchni ponad 3000 ha. Przecina ją również rzeka Krutynia (105 km popularnego szlaku kajakowego), która kończy się ujściem do Jeziora Bełdany.

Chata mazurska w Pieckach świadectwem kultury

Na terenie Piecek dostrzec możemy liczne pozostałości po dawnej kulturze i obyczajowości Mazurów. Ta grupa etniczna została wysiedlona w 1945 r. Dokumenty po niej zostały zniszczone przez wojska radzieckie aby zatrzeć obecność niemiecką.

Jednym z najważniejszych śladów dawnego budownictwa ludowego na terenie gminy Piecki jest stara mazurska chata z 1846 r. Obok niej znajduje się replika kapliczki ze Świętej Lipki. Chata znajdowała się w dawnym centrum wsi. Przeobrażenia miejscowości sprawiły, iż dawne centrum wsi jest obecnie jej północno-zachodnią częścią.

Podczas prac konserwacyjnych po II wojnie światowej na belce wewnątrz budynku odkryto napis "1846". Zaznaczyć przy tym należy, że charakterystyczna tabliczka "1846" na ganku chaty nie jest oryginalna. Konserwator zabytków wysnuł ponadto hipotezę, iż chata została wzniesiona na fundamencie poprzedniego budynku. Świadczyć o tym ma fakt, że północny szczyt chaty nie posiada własnych fundamentów i stoi na sklepieniu beczkowym piwnicy.

W obecnych czasach chata jest własnością prywatną. Pozostaje dobrze utrzymana. Na przeciwko niej znajduje się Informacja Turystyczna.

Zobacz też

Bibliografia

1. http://www.polskaniezwykla.pl
2. http://www.it.mragowo.pl
3. http://mojemazury.pl
4. http://wrota.warmia.mazury.pl