Danuta Bekiesza

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Bibliotekarka, wykładowca Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie.

Biografia

Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Rybactwa Śródlądowego Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, a następnie Podyplomowe Studium Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dwuletni kurs bibliotekarski w Państwowym Ośrodku Kształcenia Korespondencyjnego Bibliotekarzy w Olsztynie i Kurs Podwyższania Kwalifikacji Pracowników Informacji w Moskwie (1978 r.). W 1975 r. zdała egzamin na starszego kustosza dyplomowanego.

Działalność

W latach 1964-1969 prowadziła Bibliotekę Zakładu Maszynoznawstwa Rybackiego przy Wydziale Rybackim Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie (WSR), a następnie w latach 1969-1972 Bibliotekę Katedry Mechanizacji przy Wydziale Rolniczym, przemianowaną w 1970 r. na Bibliotekę Instytutu Maszyn i Urządzeń Rolnych przy Wydziale Mechanicznym. W latach 1972-1989 pracowała w Bibliotece Głównej WSR. Pełniła równocześnie funkcję kierownika Biblioteki Wydziału Mechanicznego (1972-1974) i kierownika Oddziału Informacji Naukowej Biblioteki ART (1975-1989). W latach 1976-1979 prowadziła zajęcia z informacji naukowej w Zakładzie Bibliotekoznawstwa Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie.

Przynależność do organizacji

Oprócz pracy zawodowej zajmowała się działalnością społeczną. Była członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a także członkiem Komisji do spraw Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej przy Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT).

Publikacje

Jest współautorką informatorów, katalogów bibliograficznych zbiorów biblioteki oraz bibliografii prac dyplomowaych studentów oraz publikacji pracowników naukowych uczelni.

Odznaczenia

  • Odznaka Zasłużonym dla Warmii i Mazur
  • Honorowa Odznaka Akademii Rolniczo Technicznej w Olsztynie
  • Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (1981)

Bibliografia

  1. Bibliotekarze akademiccy : w sześćdziesięcioleciu szkolnictwa wyższego w Olsztynie 1950-2010 / pod red. Danuty Koniecznej. - Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2010. – S. 34-35.