Danuta Kucner

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Bibliotekarze akademiccy, pod red. Danuty Koniecznej, Olsztyn, UWM, 2010, [2] s. tabl.

(1931- ) – bibliotekarka, dyrektorka Biblioteki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, autorka tkanin artystycznych

Źródło: Ogólnopolska Wystawa Nieprofesjonalnej Tkaniny Artystycznej, Olsztyn, 1992, s. [23].

Biografia

Urodziła się 17 kwietnia 1931 r. Ukończyła filologię polską ze specjalnością bibliotekarską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Działalność

W latach 1970-1971 pełniła funkcję kierownika Biblioteki Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Olsztynie, a po przekształceniu uczelni w Wyższą Szkołę Pedagogiczną została dyrektorem Biblioteki Głównej WSP (1971-1972). Zajmowała się kompletowaniem zbiorów, przejmując je m.in. z bibliotek Studiów Nauczycielskich w Olsztynie i Ostródzie. Przeprowadziła Bibliotekę z pomieszczeń na ul. Żołnierskiej 14 do nowego lokalu na ul. Pieniężnego 3a. Stworzyła podstawowe działy biblioteki.

Twórczość

W wolnych chwilach zajmowała się tkaniną artystyczną. Brała udział w licznych wystawach konkursach i przeglądach twórczości nieprofesjonalnej. Jej prace prezentowane były m.in. na I Wojewódzkim Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej w Olsztynie (1983), Ogólnopolskiej Wystawie Nieprofesjonalnej Tkaniny Artystycznej w Kętrzynie (1992) i wielokrotnie na Wojewódzkich Przeglądach Nieprofesjonalnej Tkaniny Artystycznej w Kętrzynie. W 1999 r. jej twórczość zaprezentowano na wystawie pt. „Oblicza sztuki”, zorganizowanej w Galerii Bakałarz Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie.

Nagrody i wyróżnienia

Otrzymała szereg nagród i wyróżnień, m.in.:

Bibliografia

  1. Bibliotekarze akademiccy : w sześćdziesięcioleciu szkolnictwa wyższego w Olsztynie 1950-2010 / pod red. Danuty Koniecznej. - Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2010. – S. 27-28.