Dni Olsztyna

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Cykl imprez kulturalnych, artystycznych i rozrywkowych organizowanych w Olsztynie od 1971 r.

Organizator

W latach 70-tych funkcję głównego organizatora pełniło Towarzystwo Miłośników Olsztyna oraz Urząd Miasta Olsztyna. W latach 80-tych w celu przygotowania uroczystości powołano Biuro Organizacyjne Dni Olsztyna. Do prac nad jubileuszem włączył się także Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, który jest obecnie gospodarzem Dni Jakubowych.

Opis

Pierwsza edycja Dni Olsztyna nosiła nazwę Olsztyńskie Dni Folkloru. Imprezę zorganizowano wysiłkiem władz miasta Olsztyna oraz redakcji „Życia Warszawy”. Z tej okazji ukazał się także „olsztyński” numer spacjalny pisma. Dni Olsztyna przez kolejne lata organizowane były jako cykl wydarzeń o charakterze kulturalnym, artystycznym i rozrywkowym, odbywających się przek kilka kolejnych dni, zarówno w instytucjach kulturalnych, jak i na estradach oraz w planerach. Na Dni Olsztyna od wielu lat składa się:

  • oficjalne otwarcie obchodów - z udziałem zaproszonych gości (przedstawicieli samorzadów lokalnych, środowisk artystycznych, działaczy kultury)
  • kiermasze
  • wystawy tematyczne
  • występy estradowe
  • finały konkursów, uroczystości wręczania nagród oraz odznaczeń

Od 2003 r. (jubileuszowego roku 650-lecia założenia miasta) Dni Olsztyna nawiązują swoją formułą do tradycji obchodów święta patrona miasta - św. Jakuba.

Cel

Celem Dni Olsztyna jest promocja miasta, jego walorów turystycznych, zaprezentowanie efektów pracy środowisk kulturalnych i artystycznych, jak również działań twórców ludowych, amatorów, dzieci i młodzieży.

Edycje