Dwór w Anglitach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. sprzed 1939 roku.
Źródło: www.zabytki.ocalicodzapomnienia.eu

Zabytek architektury wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku.

Lokalizacja

Rezydencja ziemska została wybudowana na terenie wsi Anglity (niem. Angnitten), pomiędzy parkiem a podwórzem gospodarczym. Wieś położona jest w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk (7 km na wschód od miasta).

Historia

Majątek ziemski istniał w tym miejscu już w średniowieczu. W XIX wieku należał do rodziny von Schrötter, a od 1865 do 1945 roku był własnością rodu baronów von Minnigerode. Sam dwór pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Po drugiej wojnie światowej zaadaptowano go na mieszkania. Obecnie wraz z parkiem stanowi własność prywatną.

Opis

Jest to budynek jednopiętrowy, murowany z cegły, otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, z niewielką dobudówką do elewacji bocznej (dawna oficyna). Od frontu znajduje się mocno wysunięty, dwukondygnacyjny ryzalit wsparły na czterech filarach, w przyziemiu otwarty. Ryzalit ozdobiony został pilastrami i zwieńczony trójkątnym szczytem z owalnym okulusem w polu. W ścianach umieszczono prostokątne okna w obwódce gzymsowej. Całość zamknięto dachem naczółkowym krytym dachówką. Dwór położony jest nad stawem w otoczeniu pozostałości dawnego parku krajobrazowego (obecnie zaniedbany) z zachowanymi okazami starodrzewu.

Bibliografia

  1. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 55.
  2. Słodownik, Lech: Anglity / Lech Słodownik // „Głos Pasłęka”. - 2007, nr 10, s. 12.

Zobacz też