Dwór w Jędrychowie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elewacja frontowa. Fot. Mieczysław Kalski.
Elewacja ogrodowa.
Źródło: www.ostpreussen.net
Fragment wnętrza.
Źródło: www.ostpreussen.net
Fot. z 1903r.
Źródło: www.ostpreussen.net

Zabytek architektury wzniesiony w XVIII wieku.

Lokalizacja

Dwór został wybudowany nad jeziorem Lampasz, na terenie wsi Jędrychowo (niem. Heinrichshöfen), w otoczeniu parku i zabudowań gospodarczych. Wieś położona jest w powiecie mrągowskim, w gminie Sorkwity.

Historia

Znajdujący się tu majątek pełnił funkcję folwarku pomocniczego dóbr z siedzibą w Sorkwitach, należących m.in. do rodu Bronikowskich, później von Mirbachów oraz von Paleske. Rezydencja pełniła natomiast rolę dworku letniego i myśliwskiego. Wzniesiono go w wieku XVIII, jednakże obecny swój wygląd otrzymał w pierwszej połowie wieku XIX. W późniejszym okresie był również przebudowywany. Obecnie jest to własność prywatna. Mieści się tutaj pensjonat „Hotel im Park”.

Opis

Jednokondygnacyjny dwór, z wysokim przyziemiem, w którym mieści się piętro gospodarcze, a także z użytkowym poddaszem, został wzniesiony na planie prostokąta. Budynek nakryto dachem naczółkowym, w którym umieszczono lukarny (od frontu znajduje się tylko jedna, duża lukarna powiekowa). W elewacji frontowej znajduje się reprezentacyjne wejście. W otoczeniu dworu zachowało dawne założenie parkowe, a także zabudowania gospodarcze. W niegdysiejszej stajni znajdują się obecnie pokoje hotelowe, natomiast w murowanej oborze - restauracja.

Bibliografia

  1. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 131.
  2. Mrągowo : z dziejów miasta i powiatu / red. Kazimierz Grynis [et al]. - Olsztyn : Pojezierze, 1975. - S. 157.

Zobacz też

  • Jędrychowo: Willkommen, czyli witamy..., materiał zamieszczony na stronie internetowej www.polskaniezwykla.pl [dostęp 19.02.2014 r.]