Dwór w Potrytach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Mieczysław Kalski.

Zabytek architektury wzniesiony w XVIII wieku.

Lokalizacja

Rezydencja ziemska została wybudowana na terenie wsi Potryty (niem. Potritten), w otoczeniu parku i zabudowań gospodarczych. Wieś położona jest w powiecie olsztyńskim, w gminie Jeziorany.

Historia

Znajdujący się w tym miejscu majątek ziemski w końcu XIX i w pierwszej połowie XX wieku należał do rodu von Marquardt. Dwór pochodzi z XVIII wieku i najprawdopodobniej został wzniesiony na fundamentach średniowiecznej budowli. W późniejszych okresach był wielokrotnie przebudowywany. Po drugiej wonie światowej zaadaptowano go na mieszkania. Został wpisany do rejestru zabytków w 1967 roku. Obecnie jest to własność prywatna.

Opis

Barokowy dwór wzniesiony został na planie zbliżonym do prostokąta. Jest to obiekt murowany z cegły, otynkowany, parterowy, z użytkowym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym, w którym umieszczono lukarny. W elewacji frontowej znajduje się dwukondygnacyjny pseudoryzalit, zwieńczony trójkątnym szczytem z okulusem w polu. Podobny ryzalit występuje w elewacji bocznej od strony wjazdu, natomiast od strony parku usytuowano ryzalit trójboczny. Elewację frontową ozdobiono pilastrami, natomiast wejście głównie – ozdobnym obramowaniem z półkolistą płyciną w zwieńczeniu. W otoczeniu dworu znajdują się pozostałości parku, a także szereg dawnych zabudowań gospodarczych, w tym m.in. młyn z urządzeniami technicznymi z początku XIX wieku, a także dom młynarza, kuźnia, tartak, czworak i stajnia.

Bibliografia

  1. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 334.
  2. Skurzyński, Piotr: Warmia i polskie Dolne Prusy: przewodnik turystyczny / Piotr Skurzyński. – Gdynia : Wydawnictwo Region, 2012. – S. 74.

Zobacz też

  • Potryty (Potritten), materiał zamieszczony na stronie internetowej www.polskiezabytki.pl [dostęp 20.02.2014 r.]
  • Potryty: dwór i młyn, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.naszawarmia.pl [dostęp 20.02.2014 r.]