Dzwony z kościoła pw. Trzech Króli w Kolnie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Leihglocken, Warszawa 2011, s. 219.

Zabytek sztuki ludwisarskiej z kościoła pw. Trzech Króli w Kolnie, pochodzący z XVIII wieku.

Historia

Dzwon powstał w 1796 roku. Jego twórcą jest ludwisarz z Królewca Johann Albrecht Bellmann. Jak wiele dzwonów z kościołów w Prusach Wschodnich demontowanych w czasie II wojny światowej w celu przetopienia, także dzwon z Kolna został wywieziony do Niemiec. Obecnie znajduje się w kościele katolickim św. Apolonii w Hürtgenwald.

Opis

Jest to niewielki, symetryczny dzwon spiżowy, ważący 340 kg, o dolnej średnicy 82 cm. Jego wysokość bez korony wynosi 82 cm, zaś samej sześcioramiennej korony 14 cm. Wyróżnia się rokokową dekoracją, na którą składają się: po dwa półwałki na czapie i w dolnej części płaszcza, ornament sznurowy oraz tzw. rocaille, czyli naśladujący muszle, małżowiny uszne lub florę morską i grzywy morskich fal. Na dzwonie widnieje inskrypcja: RENOVATUM I. A. BELLMANN 1796, zapisana językiem łacińskim, pismem majuskułowym.

Zobacz też

Bibligrafia

  1. Tureczek, Marceli: Leihglocken : Dzwony z obszaru Polski w granicach po 1945 roku przechowywane na terenie Niemiec = Bells from territories within post-1945 borders of Poland stored in Germany / Marceli Tureczek. – Warszawa : Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Departament Dziedzictwa Kulturowego, 2011. – S. 218.