Edward Ratuszyński

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

(1957 - ) - olsztyński artysta plastyk.

Życiorys

Edward Ratuszyński jest absolwentem olsztyńskiego Technikum Budowlanego i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1983 r. W Olsztynie mieszka i pracuje całe życie.

Debiutował wystawą w olsztyńskim Technikum Budowlanym w 1973 r. Maluje i rysuje w różnych technikach, głównie w pastelu i akrylu. Projektuje grafikę wydawniczą oraz formy użytkowe. Jest autorem blisko stu wystaw indywidualnych (m.in. "Kwiaty, których nie dałem", "Chmury moje", "80 dni dookoła świata", "Baśnie warmińskie"), w tym kilka poświęconych Olsztynowi, jego historii i okolicom. Nie stroni od żartobliwej oceny rzeczywistości. Jak mówi „maluję wszystko, co jest wokół”, po czym dodaje: ”istotne jest nie co, ale jak malować”.

Tworzył ponadto scenografie teatralne w Olsztynie, Warszawie, Gdańsku i Szczecinie, a także scenografię i oprawę graficzną festiwalu jazzowego w Olsztynie, Olsztyńskich Nocy Bluesowych oraz Pikniku Country w Mrągowie. Wieloletni współpracownik pracowni usług architektonicznych SARP, współtwórca koncepcji Targu Rybnego w Olsztynie. Dyrektor, kierownik i konserwator biur projektowych Urbis i Uniprojekt.

Jest współinicjatorem i autorem koncepcji graficznej "Kalendarza Olsztyńskiego" ukazującego się od 1999 roku do chwili obecnej. W latach 2009-2012 był wykładowcą na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Autor projektu "Krzyża za Zasługi dla Warmii, Mazur i Pomorza", laski i insygniów Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz wielu innych znaków graficznych, za co w 2015 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna.


Bibliografia

  1. Materiały Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
  2. http://zso7-olsztyn.pl/index.php?stage=0&main=6&sub=52&item=302
  3. http://www.eastpoland.eu/aktualnosci-czytaj/1550/dom-polski-wschodniej-promuje-malarstwo-olsztynskiego-malarza-edwarda-ratuszynskiego