Eugeniusz GENO Małkowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Z archiwum WBP w Olsztynie


(1942-2016) – artysta malarz, organizator wystaw, pracownik naukowo-dydaktyczny

Biografia

Urodził się dnia 5 września 1942 r. w Gdyni. W latach 1957-1962 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie uzyskał świadectwo dojrzałości. Od 1962 r. studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Przez pierwsze dwa lata studiował w pracowni profesora Juliusza Studnickiego, a na trzecim roku studiów wybrał pracownię profesora Artura Nachta-Samborskiego. Dyplom obronił w 1968 r. W 1997 r. uzyskał stopień doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w 2005 r. stopień doktora habilitowanego. Mieszkał i tworzył w Warszawie i Olsztynie. Zmarł 20 sierpnia 2016 roku[1].

Działalność

Po studiach pracował jako projektant w Państwowych Zakładach Odzieżowych „Sawa” w Warszawie. W 1969 r. założył grupę artystyczną „Arka” (wraz z Witoldem Maszniczem i Czesławem Piusem Ciapało). Razem zorganizowali wiele wystaw i w 1972 r. zainicjowali powstanie ruchu artystycznego „O poprawę”. W latach 1973 i 1974 był autorem dwóch wielkich wystaw tego ruchu w Galerii Teatru „Studio” i w Domu Artysty Plastyka. W 1976 r. był komisarzem VI Festiwalu Sztuk Pięknych w warszawskiej Zachęcie. W 1977 r. na zjeździe w Krakowie został wybrany członkiem Prezydium Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych współpracował z tygodnikiem „itd”, gdzie pisywał artykuły o sztuce. W 1980 r. organizował ogólnopolski ruch artystyczno-społeczny „Świat”, a rok później był organizatorem największej wystawy sztuki (3000 prac) w warszawskiej Zachęcie. W 1984 r. był jednym ze współzałożycieli Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. W 1986 r. był komisarzem wystawy „Życie ludzkie - los ziemi” towarzyszącej Kongresowi Intelektualistów, a jesienią tego roku zorganizował kontestującą wystawę 4xWarszawa. W latach 1987, 1988 był komisarzem i aranżerem Targów Sztuki „Interart” w Poznaniu, a w 1990 r. zaaranżował dwie wystawy w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie (ekspozycja sztuki współczesnej i pośmiertna wystawa prac Henryka Stażewskiego). W 1991 r. podjął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zakładzie Wychowania Plastycznego w Olsztynie na stanowisku starszego wykładowcy. Od tego czasu związał się również z Francją, gdzie prowadził akcje „Wspólnego Malowania”, był również założycielem Stowarzyszenia Odnowy Sztuki w Paryżu (1994 r.). W 1995 r. powołał takie samo stowarzyszenie w Polsce, a w 1996 r. otworzył Pracownię - Galerię Inicjatyw Twórczych w Warszawie. W 1997 r. został wybrany prezesem Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Od 2007 r. był profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Twórczość

Eugeniusz GENO Makowski nie tylko malował obrazy, ale także organizował wystawy, manifestacje artystyczne (m.in. w Warszawskiej „Zachęcie”, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Narodowym w Gdańsku) i akcje malarskie z publicznością, projektował również wzory konfekcji dziecięcej i obuwia. Uczestniczył w dziesiątkach plenerów oraz w setkach wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Przez 40 lat pracy twórczej namalował wiele obrazów, m.in. w ramach cyklów: „Wielki Świat” (50), „Kosmos niezmierzony” (20), „Nasi współcześni” (24), „Krzyk” (10), „Exodus” (40), „Rzeczpospolita piwniczna” (200), „Wydarzenia XX wieku” (w ramach akcji 100 obrazów w 24 godziny). Wykonał także kilkadziesiąt aktów małego formatu, akty na gazetach, portrety i sto autoportretów. Malował również obrazy ruchome, realizowane w konwencji map, przedstawiające fragmenty obszarów większej całości.
Poza cyklami wykonał dziesiątki prac podczas imprez lub akcji, m.in.:

 • I Międzynarodowe Triennale Grafiki (1985) - aranżacja przestrzenna
 • akcja tworzenia portretów dziesięciu najpiękniejszych Paryżanek przed Centrum Pompidou w Paryżu (1991)
 • akcja tworzenia wielkoformatowych portretów w Olsztynie oraz w Berlinie
 • „Wspólnie Malowane” (od 1991) - akcja z udziałem czterdziestu tysięcy przechodniów Paryża
 • „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”
 • „Festiwal Filmów Krótkometrażowych” w Krakowie

Do jednych z ciekawszych prac należały również akty kobiece, zaprezentowane w Galerii „Rynek” w Olsztynie na przełomie stycznia i lutego 2010 r.

Nagrody i wyróżnienia

Otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in.:

 • Nagrodę im. Jana Cybisa dla najlepszego malarza roku (1985)
 • Nagrodę za najlepsze wydarzenie muzealne (ekspozycja wystawy Niebo widziane z ziemi)

Galeria zdjęć

Przypisy

 1. Zmarł Eugeniusz Geno Małkowski, Portal wm.pl

Bibliografia

 1. Małkowski, Eugeniusz: Dałem radę / Eugeniusz Małkowski ; rozm. Karol Fryta // „Gazeta Olsztyńska”. - 2005, nr 239, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 643, s. 2.
 2. Fryta, Karol: Artysta rekordzista / Karol Fryta ; zdjęcia Zbigniew Woźniak, Beata Zaborowska // „Warto!”. - 2007, nr 9, s. 31-33.
 3. Mulak, Janusz: Polski malarz Eugeniusz Geno Małkowski / Janusz Mulak // „Przegląd Socjalistyczny”. - 2009, nr 1, s. 90-91.
 4. Hołubowska, Małgorzata: Sztuka potrzebuje odnowy / Małgorzata Hołubowska // „Wiadomości Uniwersyteckie UWM”. - 2009, nr 7/8, s. 16.
 5. Mazgal, Ewa: Odważmy artysta, odważne modelki : wielka wystawa aktu w Galerii Rynek Miejskiego Ośrodka Kultury / Ewa Mazgal // „Gazeta Olsztyńska”. - 2010, nr 13, s. 3.

Zobacz też