Galeria Zamek w Reszlu

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: [1]

Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, powstały w 1985 r.

Siedziba

ul. Podzamcze 3
11-400 Reszel
Galeria mieści się zamku biskupów warmińskich. Zamek wzniesiony na planie kwadratu zbudowany w latach 1350 do ok. 1401 r. Budowę rozpoczął biskup Jan z Miśni, ukończył biskup warmiński Henryk III Sorbom. W 1505 r. zamek otoczono murami obronnymi. Galeria mieści się w południowym skrzydle zamku.

Historia

W 1957 r. władze miejskie Reszla przekazały zamek Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnemu „Pojezierze”. W zamku mieściły się ośrodek twórczości artystycznej oraz galerie sztuki. Prowadzono prace remontowe zamku, ale w 1985 r. powołano Galerię „Zamek”, jako oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Prace wykończeniowe na zamku trwały do lat dziewięćdziesiątych. Obecnie mieści się tutaj hotel z restauracją, galeria oraz muzeum.

Zbiory i działalność

W wieży zamkowej zorganizowano sale muzealne, które prezentują efekty badań archeologicznych prowadzonych równolegle z remontem zamku. Eksponowana jest wystawa o historii Reszla na przestrzeni dziejów. Natomiast wydarzenia organizowane w Galerii ściągają na uwagę publiczności, artystów, krytyków i środków masowego przekazu z całej Polski. Galeria jest animatorem życia artystycznego o zasięgu międzynarodowym - wystaw, spotkań, plenerów, konferencji. Prezentowane były wystawy uznanych w Polsce i na świecie artystów, m.in. Franciszka Starowieyskiego, Bronisława Chromego, Andrzeja Majewskiego, Marii Anto, Kiejstuta Bereźnickiego, Stasysa Eidrigeviciusa, Krystyny Biskupskiej, Andrzeja Dudzińskiego. Eksponowane są wystawy ze zbiorów prezentowanych artystów oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W Galerii organizowano wystawy i spotkania, m.in.:

Kadry

Wieloletnim gospodarzem galerii był artysta rzeźbiarz Bolesław Marschall, z żoną Jolantą, która jest administratorem zamku.

Bibliografia

  1. Marschall, Jolanta: Galeria „Zamek” w Reszlu : oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie / Jolanta Marschall // Muzea w olsztyńskiem / [oprac. i red. Waldemar Mierzwa]. – [Olsztyn : Muzeum Warmii i Mazur, 1990]. – S. [22-23]
  2. Prusińska, Grażyna: Galeria „Zamek” w Reszlu / Grażyna Prusińska // „Olsztyński Informator Kulturalny”. – 1994, nr 9, s. 16.

Zobacz też

  • Strona Galerii [2]
  • Strona Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Oddział w Reszlu [3]