Halina Anna Porębska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Ars Vitae, Olsztyn, „ElSet”, 2008, s. 117.

(1937- ) – lekarz stomatolog, poetka, publicystka

Biografia

Urodziła się 2 listopada 1937 r. w Gdyni. Jest absolwentką Akademii Medycznej w Gdańsku.

Działalność

Poza pracą zawodową (jest specjalistką stomatologii zachowawczej), od wielu lat zajmuje się działalnością społeczną – bierze czynny udział w działalności samorządu lekarskiego. Jej artykuły publikowane były w czasopismach branżowych, m.in. w „Biuletynie”, a obecnie „Magazynie Lekarskim” i „Gazecie Lekarskiej”. Od 2003 r. jest członkiem Unii Polskich Pisarzy Lekarzy.

Twórczość

Debiutowała w 1998 r. tomikiem wierszy „Gry Planszowe”, w którym znalazły się wiersze zebrane z wielu poprzednich lat. W 2001 r. ukazał się jej tomik poezji z wierszami powstałymi w latach 1999-2001. „Na treść tomików składają się wojenne dzieciństwo i przeżycia okupacyjne, refleksje nad zastanym porządkiem świata, relacje z ludźmi, kobiece rozterki i pragnienia W swej twórczości Autorka odnajduje poczucie humoru, nieposkromioną wiekiem radość życia, ciekawość świata i ogromną wrażliwość.”

Nagrody i wyróżnienia

  • Wyróżnienie „Meritus Pro Medici” nadawane lekarzom zasłużonym dla samorządu lekarskiego.(2008)

Bibliografia

  1. Ars Vitae : antologia twórczości artystycznej lekarzy z Warmii i Mazur (słowo - obraz). - Olsztyn : Pracownia Wydawnicza „ElSet”, 2008. - S. 117.