Henryk Cirut

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1948-) - olsztyński artysta fotografik.

Biografia i działalność artystyczna

Urodził się w 1948 roku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu oraz Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Psychologii i Pedagogiki.

Sztukator w Lubelskim Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków, redaktor graficzny „Gazety Olsztyńskiej” od 1974 do 1979 roku, w latach 70. także współtwórca gazety studentów Warmii i Mazur „Dylematy”, jeden z pomysłodawców Olsztyńskiego Informatora Kulturalnego OIK, wieloletni członek zespołu redakcyjnego biuletynów prasowych Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, współzałożyciel Fundacji Środowisk Twórczych.

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej jako asystent, a następnie adiunkt, wykładając historię wychowania i myśli pedagogicznej.

Po utworzeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego kontynuował pracę na stanowisku adiunkta, następnie starszego wykładowcy.

Prowadził badania naukowe z zakresu historii wychowania i pedagogiki kultury. Ponadto w latach 1999-2011 współpracował z Niepaństwową Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Białymstoku.

Realizował tematykę prac licencjackich i magisterskich poświęconą szkolnictwu i kulturze na Warmii i Mazurach, z uwzględnieniem biografii ludzi znanych i zasłużonych dla szeroko pojętej kultury tego regionu. W październiku 2014 roku przeszedł na emeryturę.

W latach 2014-2016 dołączył do swojego artystycznego portfolio wystawy i projekty muzyczno-wizualne. Rozpoczął aktywność wystawienniczą w 2015 roku wystawą „Geoformy” w Galerii Rynek Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Do tej pory miał 31 wystaw indywidualnych. Jest członkiem Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka.

Ponadto był autorem zdjęć do projektów muzyczno-wizualnych:

Nagrody i odznaczenia

  • 2020 - Nagroda Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury za 2019 r.[1]

Multimedia

Źródła

  1. http://bisztynek.wm.pl/349754,Geoformy-uwiecznione-przez-Henryka-Ciruta.html
  2. http://bisztynek.wm.pl/349020,Wernisaz-wystawy-fotografii-Henryka-Ciruta.html
  3. https://www.olsztyn24.com/news/33715-malarstwo-warmiskiego-lasu-okiem-henryka-ciruta.html

Przypisy