Honorata Wischnewski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1937- ) – pisarka, autorka wierszy, bajek i piosenek

Biografia

Urodziła się 6 lipca 1937 r. w Amelinie (woj. mazowieckie) jako Honorata Warych. W wieku kilku lat wraz z rodziną przeniosła się do miejscowości Nawiady w powiecie mrągowskim. Tam uczęszczała do Liceum Pedagogicznego. Ukończyła także kurs księgowości, co pozwoliło jej podjąć pracę w tym zawodzie. W lutym 1957 r. wyszła za mąż i wraz z mężem prowadziła gospodarstwo rolne w Burszewie. Jest matką siedmiorga dzieci. W 1990 r. wyjechała do Niemiec i osiadła w Langen, gdzie działa we Wspólnocie Kościoła Katolickiego i nadal tworzy.

Działalność

Była aktywną członkinią Koła Gospodyń Wiejskich, gdzie pracowała na rzecz dzieci, organizowała imprezy dla najmłodszych. Mieszkając w Burszewie udzielała się w Kole Rolników Indywidualnych.

Twórczość

Działalność artystyczną podjęła w latach 80-tych. Wśród jej utworów znajdują się bajki, piosenki i wiersze o charakterze ludowym, a także wiele utworów okolicznościowych. W 2010 r. w Wydawnictwie Black Unicorn w Jastrzębiu Zdroju ukazała się jej książka pt. Wiersze, piosenki, bajki. Zawiera ona utwory datowane na lata 1983-2009. Poetycka twórczość Honoraty Wischniewski jest szczera i prosta w przekazie. Pojawia się w niej tematyka codziennej egzystencji człowieka, od narodzin do śmierci, życia wypełnionego, tak pracą, jak i śpiewem oraz zabawą. Ludowy charakter jej twórczości podkreślają wątki patriotyczne oraz religijne.

Bibliografia

  1. Wichniewski, Honorata: Wiersze, piosenki, bajki / Honorata Wischniewski. – Jastrzębie Zdrój : Black Unicorn, 2010.