Józef Mikucki

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ketony.jpg

(1948-2004) – muzyk, wokalista

Biografia

Urodził się 16 grudnia 1948 r. w Morągu. Już w drugiej klasie morąskiego liceum, wraz z Hubertem Zającem, założył zespół wykonujący piosenki „The Beatles”. W 1966 roku, po powiększeniu składu zespołu do czterech osób, powstała grupa „Ketony”, która wygrała wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Nastolatków. Niestety w eliminacjach regionalnych, w Gdańsku, zespół nie osiągnął sukcesu.[1]Po ukończeniu liceum rozpoczął naukę w Studium Nauczycielskim w Ełku, a potem znów wrócił do Morąga, gdzie założył „74 Maszynę Rytmiczną”.[2] W roku 1974 brał udział w ogólnopolskich eliminacjach w Bydgoszczy i tam zostaje zakwalifikowany do koncertu debiutów na Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Od drugiej połowy lat siedemdziesiątych koncertuje w restauracjach olsztyńskich oraz lokalach niemieckich (Hamburg, Lubeka, Kolonia). Otrzymuje też od niemieckiej agencji propozycję utworzenia grupy muzycznej i pracy na statku pasażerskim. Do zespołu (nazwanego „Pink Elephant”) zaprasza muzyków olsztyńskich: Bronisława Woronko, Włodzimierza Czecha i Wacława Kosowicza i na statku „Astor”, wyruszył w trzymiesięczny rejs po Atlantyku w okolicach Ameryki Środkowej i Południowej. W 1982 roku wrócił do kraju i aktywnie udzielał się w zespołach olsztyńskich (m.in. w restauracji „Nowoczesna”). Pracował także jako instruktor w Klubie Garnizonowym oraz jako wodzirej podczas wieczorków organizowanych w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w Domu Środowisk Twórczych w Olsztynie. Zmarł 22 lutego 2004 r. i został pochowany na cmentarzu komunalnym w Morągu.

Bibliografia

  1. Matulewicz, Tadeusz: Z Morąga na Głowę Cukru : Olsztyńskie Dinozaury: Józef Mikucki / Tadeusz Matulewicz // „Dziennik Północy”. – 1990, nr 38, s. 5.

Przypisy

  1. Finał tego festiwalu odbył się także w Gdańsku, na stadionie „Lechii”. Zwyciężył wówczas zespół „Skaldowie”.
  2. Nazwa pochodziła od legendarnej „74 Grupy Biednych” z Ustki, z którą członkowie „Maszyny Rytmicznej” byli zaprzyjaźnieni.