Józefa Buchholz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Olsztyn – Orneta, ElSet, 2007.

(1943- ) – poetka, katechetka (publikuje pod imieniem zakonnym - siostra Adela)

Biografia

Urodziła się 16 maja 1943 r. w rodzinie Józefa Bochholza i Agnieszki z domu Kostrzewa. W 1950 r. podjęła naukę. Po stracie matki w 1952 r. (ojciec zginął podczas wojny) została zabrana przez ciotkę do Olsztynka. Tam też dokończyła szkołę podstawową i rozpoczęła naukę w Liceum Pedagogicznym. 23 marca 1959 r. wyjechała do Braniewa, gdzie wstąpiła do zakonu. W maju 1962 r. złożyła śluby zakonne przyjmując imię Adela. W latach 1989-1990 przebywała w Dobrym Mieście. Od 1991 r. związana jest z Ornetą, gdzie zdała egzamin maturalny w Liceum Wieczorowym i poświęciła się pracy katechetycznej z dziećmi i młodzieżą.

Twórczość

Najstarsze wiersze zebrane w debiutanckim tomiku poetyckim pt. Kątem oka (2007) datowane są na połowę lat 80-tych. Autorka tworzy zarówno dłuższe formy liryczne, jak i fraszki oraz aforyzmy. Koncentruje się na człowieku, Bogu i powołaniu. Stylem, prostym, niekiedy lakonicznym rejestruje własne obserwacje otaczającego ją świata, który stanowi dla niej wyraźną próbę w osiągnięciu celu: „Dotarcia do Nieba bram” (Serce dziś śpiewa tak…, 2003). Natomiast w krótkich, humorystycznych i pouczających utworach poetyckich uwidacznia się inspiracja twórczością Ignacego Krasickiego. Porusza w nich motywy słabości ludzkich, głównie pychy i nieczułości wobec drugiego człowieka, a także braku refleksji nad sobą. Jednym z tematów jej twórczości poetyckiej jest także Orneta.

Bibliografia

  1. S.M. Adela CSC: Kątem oka / S.M. Adela CSC ; pod red. Izabeli Kubickiej-Olesiak. – Olsztyn – Orneta : ElSet, 2007.[[Category:Orneta (gmina miejsko-wiejska}|Buchholz,Józefa]]