Jacek Nowiński

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jacek Nowiński.
Źródło: eswiatowid.pl

Animator i menadżer kultury, dyrektor Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Kamila Norwida.

Biografia

Studiował na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Humanistycznym. Ukończył również studia podyplomowe MBA w zakresie zarządzania jakością w instytucjach kultury. W l. 1991-2003 był dyrektorem Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” (uprzednio: Wojewódzki Ośrodek Kultury w Elblągu). Od 2003 r. jest dyrektorem Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida. Zasiada również w Krajowej Radzie Bibliotecznej. Zrealizował wiele rozmaitych projektów kulturalnych i społecznych z udziałem podmiotów państwowych, samorządowych i gospodarczych. W 2009 r. był członkiem zespołu opracowującego Raport o stanie i zróżnicowaniach kultury miejskiej i uczestniczył w obradach Kongresu Kultury.

Nagrody i odznaczenia

  • 2007 – odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
  • 2008 – Nagroda Prezydenta Miasta Elbląga (za wkład w rozwój merytoryczny i infrastrukturalny Biblioteki Elbląskiej oraz skuteczne zarządzanie instytucją kultury o strategicznym znaczeniu dla mieszkańców Elbląga)
  • 2014 - Srebrny Krzyż Zasługi

Ciekawostki

Zainteresowania: dobra literatura kryminalna (zwłaszcza skandynawska) oraz muzyka rockowa [1].

Bibliografia

  1. Nowiński, Jacek: Książki znajdują się w internecie / Jacek Nowiński // „Dziennik Elbląski”. - 2008, nr 15, s.8.
  2. Nowiński, Jacek: Twórczy spór i niezapomniane doznania muzyczne / Jacek Nowiński ; Anna Kozłowska [rozm.] // „Dziennik Elbląski”. - 2010, nr 128, s. 14.
  3. Skład Krajowej Rady Bibliotecznej w nowej kadencji // „Bibliotekarz”. - 2009, nr 9, s. 32.

Przypisy

  1. Na podstawie biogramu w: Nowiński Jacek, Niedemokratyczne Ogrody Polityki, rozm. przepr. Barbara Brumer, „Tydzień w Elblągu”, 2010, nr 11, s. 10-11.