Jan Olchawa

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1945- ) - plastyk, instruktor plastyki, pedagog

Biografia

Urodził się w Sanoku. Studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na Kierunku Artystyczno-Pedagogicznym. Dyplom otrzymał w 1970 r. Osiedlił się w Szczytnie, tam został zatrudniony jako instruktor plastyki w Powiatowym Domu Kultury. Pracując tam kilka lat rozbudzał wśród młodzieży zainteresowania z dziedziny sztuk plastycznych. Kolejne zajęcie dostał w Zakładzie Karnym dla młodzieży w Sztumie. Będąc pedagogiem i artystą plastykiem pragnął poprzez naukę sztuki kształtować oraz oddziaływać na tak zwaną trudną młodzież. Organizowane przez niego zajęcia plastyczne oraz na wpół amatorskie ekspozycje znalazły duże zainteresowanie zarówno wśród wychowanków jak i kierownictwa zakładu. Bezgranicznie poświęcenie w pracy nie pozwoliło na rozwój jego własnej twórczości. Brał udział w wystawie XXX lat plastyki olsztyńskiej, która odbyła się w 1977 r. w Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie.

Działalność

Do Sekcji Grafiki Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków przyjęty został w 1970 r. Po stanie wojennym nie ponowił deklaracji przynależności do Związku.

Bibliografia

  1. 60 lat Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków : red. wyd. zespół ; oprac. materiałów archiwalnych Wanda Radziemska, Adam Kurłowicz ; oprac. i red. not biograficznych Krystyna Koziełło-Poklewska, Maja Radziemska, Wanda Radziemska [et al.] ; teksty zamówione Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Helena Piotrowska, Wanda Radziemska, Artur Nichthauser ; tł. Monika Być, Anaïs Fourrier, Joanna Jensen, Krzysztof Gebure ; oprac. graf. Adam Kurłowicz ; rys. Edward Michalski, Hieronim Skurpski. Olsztyn: Okręg Olsztyński Związku Polskich Artystów, 2008. - S. 257.