Janusz Olszewski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Ars Vitae, ElSet, 2008, s. 117

(1946- ) – lekarz rodzinny, poeta

Biografia

Urodził się w 1946 r. w Morągu. W 1976 r. ukończył Akademię Medyczną w Białymstoku. Mieszka, pracuje i tworzy w Lubawie.

Działalność

Od 1978 r. pracuje w szpitalu w Lubawie. Prowadzi również własny gabinet lekarski. W wolnych chwilach pisze teksty literackie.

Twórczość

Pisanie wierszy zaczął na początku lat 70-tych. Tworzył wówczas na potrzeby studenckiego radia „Medyk” przy gdańskiej Akademii Medycznej. W Białymstoku był autorem koncepcji „Spotkań pod Schodkami” w klubie „CoNieCo” – imprezy kulturalnej będącej połączeniem kabaretu z wieczorami poezji (impreza organizowana jest do dnia dzisiejszego). W tym okresie pisał głównie wiersze adresowane do młodej widowni i na potrzeby spotkań klubowych. Wiele z tych utworów było protestem przeciwko ówczesnej rzeczywistości. Po rozpoczęciu pracy zawodowej pisał wyłącznie dla siebie i najbliższych. Przez ostatnie lata zaczął pisać również powiadania. Jego wiersze opublikowano m.in. w antologii twórczości artystycznej lekarzy z Warmii i Mazur Ars Vitae (2008).

Bibliografia

  1. Ars Vitae : antologia twórczości artystycznej lekarzy z Warmii i Mazur (słowo - obraz). - Olsztyn : Pracownia Wydawnicza „ElSet”, 2008. - S. 117.
  2. Olszewski, Janusz: Taki sobie klub pod schodami : spotkanie z Januszem Olszewskim / rozm. Andrzej Kleina // „Nowy Kurier Iławski”. - 2005, nr 19, s. 21.