Jerzy Jan Kolendo

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Olsztyn, 1969, Pojezierze.
Olsztyn, 1988, Pojezierze.
Olsztyn, 1983, Pojezierze.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

(1925-1986) – animator kultury, dziennikarz, pisarz

Bibliografia

Urodził się w 1925 r. w Warszawie. W czasie II wojny światowej, po upadku Powstania Warszawskiego, został wywieziony do obozu w Innsbrucku. Latem 1945 r. przyjechał do Elbląga. Ukończył studia historyczne. Przez wiele lat mieszkał, pracował i tworzył w Elblągu. Zmarł w 1986 r.

Działalność

Po przybyciu do Elbląga rozpoczął pracę w zrujnowanych Zakładach Taboru Kolejowego jako elektryk. Jednocześnie zaczął robić karierę polityczną, wstępując do Związku Walki Młodych i Polskiej Partii Robotniczej oraz zostając przewodniczącym Zarządu Miejskiego Związku Młodzieży Polskiej. W latach 1967–1971 kierował Miejską Biblioteką Publiczną w Elblągu, a następnie pracował jako nauczyciel w liceum ogólnokształcącym. Był założycielem i prezesem elbląskiego oddziału Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” (1963-1966), w ramach którego m.in. sprawował opiekę nad młodymi adeptami literatury zrzeszonymi w Klubie Literackim „Jaszczur”. W 1966 r. został członkiem Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego – w latach osiemdziesiątych uformował się przy tym Towarzystwie klub literacki młodych, którym również opiekował się Jerzy Kolendo.

Publikacje

Jest autorem pamiętnika o plebiscycie w 1920 r. na Warmii, Mazurach i Powiślu, Mury Elbląga (1969) i monografii Elbląskie Towarzystwo Kulturalne w latach 1978-1982 (1985), a także współautorem kilku publikacji na temat Elbląga, jego historii i mieszkańców:, m.in.:

  • Mój świat : próby literackie uczniów środowiska elbląskiego (1980) – współpraca Ryszard Tomczyk
  • Zielone wspominając lata : ze wspomnień pionerów Elbląga i Ziemi Elbląskiej (1980) – współpraca Ryszard Tomczyk

Opublikował kilka książek o tematyce historycznej i naukowo-fantastycznej, m.in.:

  • Adax z układu Adhary : opowieść fantastyczna dla młodzieży (1983)
  • Przed nami Kasjopeja : opowiadania fantastyczne (1988)
  • Śladem jaszczurki : powieść historyczna z XIV w. (1989)

Pisał również opowiadania, wiersze, utwory dramatyczne i słuchowiska radiowe. Jego artykuły publicystyczne, głównie o tematyce kulturalnej i historycznej, ukazywały się w wielu czasopismach. Od początku lat pięćdziesiątych współpracował z „Dziennikiem Bałtyckim” i „Głosem Wybrzeża”, a następnie z „Dziennikiem Ludowym”. Publikował na łamach „Rocznika Elbląskiego”, miesięcznika „Warmia i Mazury”, a w latach osiemdziesiątych tygodnika „Wiadomości Elbląskie”.

Bibliografia

  1. Dubiella-Polakowska, Magdalena: Życie społeczne Elbląga w latach 1945-2000 / Magdalena Dubiella-Polakowska. - Elbląg : Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna, 2002. – S. 361-362.