Julian Hulnicki

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1923-1988) - architekt

Biografia

Urodził się w Grumbaczach koło Grodna. W czasie wojny działał w Armii Krajowej. Został aresztowany i uwięziony przez władze radzieckie w 1948 r. Wywieziono go do obozu pracy pod Kołem Podbiegunowym. Skazano na 15 lat ciężkich robót, w obozie przebywał 10 lat. W życiorysie podawał, że przebywał i pracował jako dekorator w Związku Sowieckich Republik Radzieckich. W 1957 r. powrócił do Polski. Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1964 r. W końcu lat 70. przeniósł się do Olsztyna. Miał dwoje dzieci. Zmarł 27 lutego 1988 r. Został pochowany w Tolkmicku.

Działalność

W 1964 r. został przyjęty do Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie. Po studiach pracował jako architekt wnętrz przy zespole realizującym prace dworca Warszawa-Śródmieście. Po przeprowadzce do Olsztyna pracował jako projektant wnętrz lokali użytku publicznego. Swoje ostatnie projekty wykonał dla budowanej w Olsztynie Polikliniki (szpital MSWiA). Na początku lat 80-tych realizacja tego obiektu została przerwana.

Wystawy zbiorowe

Bibliografia

  1. 60 lat Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków : red. wyd. zespół ; oprac. materiałów archiwalnych Wanda Radziemska, Adam Kurłowicz ; oprac. i red. not biograficznych Krystyna Koziełło-Poklewska, Maja Radziemska, Wanda Radziemska [et al.] ; teksty zamówione Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Helena Piotrowska, Wanda Radziemska, Artur Nichthauser ; tł. Monika Być, Anaïs Fourrier, Joanna Jensen, Krzysztof Gebure ; oprac. graf. Adam Kurłowicz ; rys. Edward Michalski, Hieronim Skurpski. Olsztyn: Okręg Olsztyński Związku Polskich Artystów, 2008. - S. 176.