Katarzyna Enerlich

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Z archiwum MBP w Mrągowie

(1972- ) – pochodząca z Mrągowa powieściopisarka i poetka

Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie
Plakat ze spotkania autorskiego w 2015 r.
Źródło: http://kultura.wm.pl

Biografia

Urodziła się 15 lutego 1972 r. w Mrągowie. Studiowała na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (Wydział Humanistyczny, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej). Pracowała jako opiekunka osób, starszych, dziennikarka, pracownik informacji turystycznej i promocji miasta. Obecnie jest twórcą niezależnym. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Mieszka w Popowie Salęckim.

Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Twórczość

W wieku 12 lat zadebiutowała artykułem na temat rodzinnego Mrągowa, opublikowanym na łamach czasopisma dla młodzieży „Płomyk”. Już jako uznana pisarka publikowała w prasie regionalnej oraz ogólnopolskiej, m.in. w „Gazecie Współczesnej’’, „Gazecie Olsztyńskiej”, „Cogito”, „VariArcie”, „Natura i Ty” oraz w „Bluszczu”.

Publikacje

Współautorka trzech antologii poetyckich:

  • Próg (1998)
  • Za progiem (1999)
  • Tutaj się ze sobą mijamy (2008).

Nagrody i wyróżnienia

  • 2001 – wyróżnienie w ogólnopolskim Konkursie „Dziennikarz z naszych stron” Fundacji Stefana Batorego
  • 2009 – I miejsce w Konkursie Portalu Literackiego Granice na „Najlepszą Książkę na Lato”
  • 2010 – Nagroda Kulturalna Burmistrza i Rady Miejskiej za osiągnięcia literackie

Inne

  • 2013 - Stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego [1]

Ciekawostki

Przedmiotem osobistych zainteresowań pisarki jest wiele dziedzin: literatura – zwłaszcza współczesna polska, muzyka z tzw. Krainy Łagodności, filozofia, ogrodnictwo i zielarstwo.

Bibliografia

  1. Enerlich, Katarzyna: Kobieta z prowincji : rozmowa z Katarzyną Enerlich, autorką powieści „Prowincja pełna marzeń” / rozm. Anna Rau ; il. Marian Modzelewski // „VariArt”. - 2009, nr 3, s. 18-20.
  2. Enerlich, Katarzyna: Piękne dziecięce marzenia trzeba spełniać i już : mamo, jestem szczęśliwa! - mówi Katarzyna Enerlich, pisarka z Mrągowa / rozm. Anna Baranowska // Gazeta Olsztyńska”. - 2009, nr 295, dod. „Gazeta Giżycka”, nr 51 [właśc. 51a], s. 20.

Zobacz też

Przypisy

  1. Stypendium przyznane na napisanie zbioru opowiadań związanych z dziedzictwem niematerialnym Warmii i Mazur, opartych na wywiadach i rozmowach z autochtonami oraz świadkami ważnych dla regionu wydarzeń, z uwzględnieniem historii Prus Wschodnich, zobacz na [1].