Kazimierz Schilling

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ze zbiorów WBP w Olsztynie
Ze zbiorów WBP w Olsztynie

(1943-2006) – matematyk, pedagog, wykładowca, współtwórca olsztyńskiego Planetarium, doktor

Biografia

Urodził się 19 listopada 1943 r. w Poznaniu (woj. wielkopolskie). Studiował matematykę na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1972 r. uzyskał tytuł doktora. Do Olsztyna przyjechał, by współtworzyć Planetarium Lotów Kosmicznych. Gdy tylko zostało oddane do użytku w 1973 r., Schilling zaczął w nim pełnić funkcję kierownika Działu Astronomicznego. W l. 1981-1982 był dyrektorem Planetarium. Równocześnie pracował jako nauczyciel astronomii w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Olsztynie oraz był wykładowcą olsztyńskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Zorganizował też miejskie Studium Wiedzy o Wszechświecie. Angażował się w prace Polskich Towarzystw: Astronomicznego, Astronautycznego i Miłośników Astronomii, Federacji Miast Kopernikowskich. Przewodniczył również Komisji Współpracy Planetariów Polskich. Odbył setki prelekcji i wykładów o tematyce popularnonaukowej. Po przejściu na emeryturę zmarł 10 grudnia 2006 r. po ciężkiej chorobie.

Nagrody i wyróżnienia

(wybór)

  • Zasłużony dla Torunia
  • Medal im. Prof. Włodzimierza Zonna
  • Złota Honorowa Odznaka Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
  • Złota Honorowa Odznaka Polskiego Towarzystwa Astronautycznego
  • Złota Honorowa Odznaka Towarzystwa Wiedzy Powszechnej

Publikacje

Schilling wiele pisał i publikował w naukowych oraz popularnonaukowych periodykach, w biuletynach branżowych oraz w prasie codziennej. Współredagował Przewodnik astronomiczny po Polsce oraz Patrz w niebo i pod nogi. Pisał do Kalendarza Powszechnego (Książka i Wiedza, 1985-2004), opracowywał prognozy astronomiczne w Kalendarzu Olsztyna. W l. 1976-1991 na łamach „ Gazety Olsztyńskiej” publikowano przeszło 400 felietonów z cyklu Z niebem za pan brat, które stały si podstawą do książki Patrząc na niebo Kopernika.

  • Kosmiczny gość kometa Halley (Warszawa : Książka i Wiedza, 1985)
  • Od roku kopernikowskiego do federacji miast kopernikowskich : zbiór dokumentów / [oprac.] (Olsztyn : Wydział Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego, 1983)
  • Patrząc na niebo Kopernika, czyli prawie wszystko to, co powinniśmy wiedzieć o wszechświecie (Olsztyn : Edytor Wers, 2010).

Bibliografia

  1. Schilling, Kazimierz: Nie tylko astronom / Kazimierz Schilling ; rozm. przepr. Damazy Sobiecki // „Argumenty”. – 1997, nr 21, s. 6.
  2. Lidia Kosiorek: Kazimierz Schilling (1943-2006). W: Urania – Postępy Astronomii 2/2007 [on-line]. [dostęp 2019-08-02].