Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kozłowie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zabytek architektury sakralnej wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku.

Lokalizacja

Kościół został wybudowany na niewielkim wzniesieniu, w centrum wsi Kozłowo (niem. Koslau). Wieś położona jest w południowo-zachodniej części powiatu nidzickiego.

Historia

Kościół w tej miejscowości istniał już w średniowieczu. W okresie reformacji przejęli go ewangelicy. W latach 1733-1738 wybudowano nową świątynię, która przetrwała do dnia dzisiejszego. W 1815 roku przeprowadzono w niej remont i odrestaurowano ją. Po drugiej wojnie światowej świątynia została przejęta przez ludność napływową wyznania katolickiego. W dniu 22 czerwca 1972 roku utworzono tu samodzielną parafię. Od 1968 roku obiekt znajduje się w rejestrze zabytków.

Opis

Jest to kościół barokowy, orientowany, salowy, murowany z cegły i otynkowany. Wzniesiono go na rzucie prostokąta z niewielką kwadratową zakrystią od południa i kwadratową wieżą z kruchtą w przyziemiu – od zachodu. W dolnej kondygnacji wieża jest murowana, w górnej drewniana o konstrukcji słupowej, oszalowana deskami i zamknięta dachem namiotowym krytym dachówką. Na szycie umieszczono chorągiewkę z datą 1733. Elewacje boczne podzielone zostały parami pilastrów (od wewnątrz odpowiadają im półfilary) i dużymi prostokątnymi oknami. Pilastry spajają również naroża korpusu. Całość przykryto dachem czterospadowym z dachówki. Nawę nakryto drewnianym stropem płaskim. Posesja od strony ulicy ogrodzona jest kamiennym murem.

Wyposażenie

Z dawnego wyposażenia zachował się jedynie malowany w kasetony sufit nad nawą, chór z drewnianą balustradą, dekorowaną kwadratowymi płycinami, część wewnętrznej stolarki drzwiowej i okiennej. Nie zachował się natomiast zabytkowy ołtarz kazalnicowy z 1844 roku. Na wieży kościelnej znajdują się dwa dzwony z 1848 roku.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej. Tom 1 / red. Bronisław Magdziarz. – Olsztyn : Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej, 1999. – S. 110-111.
  2. Bosko, Janina: Kościół w Kozłowie / Janina Bosko // „Posłaniec Warmiński”. - 2008, nr 20, s. 13.