Kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe w Jerutkach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Mieczysław Kalski.
Fot. Mieczysław Kalski.

Zabytek architektury sakralnej wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku.

Lokalizacja

Kościół został wybudowany w centrum wsi Jerutki (niem. Klein Jerutten). Wieś położona jest w powiecie szczycieńskim, w gminie Świętajno.

Historia

Świątynia ta została wzniesiona na potrzeby wspólnoty kościoła ewangelickiego w 1734 roku. Wieżę dzwonniczą dobudowano w latach 1820-1821 roku. Po drugiej wojnie światowej jeszcze przez wiele lat budowla służyła ewangelikom. W miarę zmniejszania się liczby ludności tego wyznania, zdecydowano o jej odsprzedaży kościołowi katolickiemu, co nastąpiło na początku lat 80-tych.

Opis

Jest to kościół orientowany, jednonawowy, z trójbocznym zamknięciem od strony wschodniej, drewniany o konstrukcji ryglowej. Przestrzeń pomiędzy ciemnobrązowymi belkami konstrukcyjnymi wypełniona została otynkowanym na biało, ceglanym murem. Po stronie zachodniej znajduje się kwadratowa wieża wzniesiona z cegły i od zewnątrz otynkowana. Zwieńczono ją dachem namiotowym z chorągiewką w szczycie, na której widnieje data 1821. Wnętrze przykryto pozornym (drewnianym) sklepieniem kolebkowym wspartym na słupach empor.

Wyposażenie

Barokowy ołtarz główny, wykonał w latach 1737-1738 Michał Kapicki z Wielbarka (ołtarz polichromowano w 1774 roku). Wykonany przez tego samego snycerza anioł chrzcielny znajduje się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W kościele znajduje się także barokowy prospekt organowy ze współczesnymi elementami imitującymi piszczałki organowe. Na długości prawie całej nawy znajdują się empory, z balustradami zdobionymi ornamentalno-akantową dekoracją malarską. Pod emporą zachodnią wmurowano w posadzkę płytę epitafijną żony pierwszego księdza w Jerutkach z 1711 roku.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Liżewska, Iwona: Przewodnik po historii i zabytkach Ziemi Szczycieńskiej / Iwona Liżewska, Wiktor Knercer. – Olsztyn : Remix; Związek Gmin Mazurskich „Jurand”, 1998. – S. 57.
  2. Rzempołuch, Andrzej: Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich / Andrzej Rzempołuch. – Olsztyn : Wydawnictwo Remix, 1992. – S. 134.

Linki

  • Jerutki, województwo warmińsko-mazurskie, powiat szczycieński, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.kosciolydrewniane.pl [dostęp 10.12.2013 r.]