Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Pieszkowie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Mieczysław Kalski
Fot. Mieczysław Kalski

Zabytek architektury sakralnej wzniesiony pod koniec XVI wieku.

Lokalizacja

Kościół został wybudowany na wzniesieniu, na terenie wsi Pieszkowo (niem. Petershagen). Wieś położona jest w powiecie bartoszyckim, w gminie Górowo Iławeckie.

Historia

Pierwsza świątynia w Pieszkowie powstała najprawdopodobniej niedługo po lokacji wsi w 1336 roku. Została on jednak zniszczona podczas wojny w roku 1414. Obecny kościół został ufundowany przez rodzinę Tettau z Tolka w 1593 roku. Drewniana wieża tego kościoła została zniszczona przez orkan w 1818 roku. W 1897 roku zastąpiono ją wieżą murowaną. Z tego samego okresu pochodzi zachodni szczyt korpusu nawowego. W czasach reformacji kościół przejęli ewangelicy. W wieku XVI i XVII kazania wygłaszano po polsku.. W 1945 roku świątynię przejęli katolicy, a kościół konsekrowano ku czci św. Magdaleny. W 1962 roku utworzono tu samodzielną parafię.

Opis

Jest to kościół orientowany, salowy, o cechach gotyckich. Wzniesiono go na rzucie wydłużonego prostokąta z cegły i częściowo otynkowano. Po stronie północnej znajduje się zakrystia, od południa kruchta a od zachodu wąska neogotycka wieża powiązana z nawą uskokowo-sterczynowym szczytem. Wieża w dolnej kondygnacji jest czworoboczna, w wyższej – sześcioboczna. W jej przyziemiu znajduje się kruchta, do której prowadzi portal ostrołukowy o profilowanych ościeżach. Wyżej umieszczono okna ostrołukowe różnej wielkości, a także okrągłe otwory okienne. Całość zwieńczono hełmem ostrosłupowym z kutym, żelaznym krzyżem na szczycie. Korpus nawowy przykryto dachem dwuspadowym z dachówki. We wnętrzu nawy zastosowano pozorne (drewniane) sklepienie kolebkowe.

Wyposażenie

Wystrój i wyposażenie kościoła utrzymane jest w stylu barokowym. Cechy tego stylu posiada m.in.:

  • manierystyczny ołtarz główny, ufundowany w 1593 roku (polichromowany w 1717 roku, dwukrotnie odnawiany w XVIII wieku),
  • ambona z 1691 roku (polichromowana w 1733 roku), wykonana prawdopodobnie przez Johanna Christopha Döbela,
  • konfesjonał z lat 1686/1700 (polichromowany w 1737 roku),
  • anioł chrzcielny z około 1720 roku.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej. Tom 2 / red. Bronisław Magdziarz. – Olsztyn : Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej, 1999. – S. 167.
  2. Skurzyński, Piotr: Warmia i polskie Dolne Prusy: przewodnik turystyczny / Piotr Skurzyński. – Gdynia : Wydawnictwo Region, 2012. – S. 64.