Kościół pw. św. Piotra w Okowach w Pietrzwałdzie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zabytek architektury sakralnej wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku.

Lokalizacja

Kościół został wybudowany na terenie wsi Pietrzwałd (niem. Peterswalde). Wieś położona jest w powiecie ostródzkim, w gminie Ostróda (12 km na południe od miasta).

Historia

Pierwszą drewnianą świątynię wzniesiono w tej miejscowości pod koniec XVI wieku (gmina ewangelicka zabiegała o budowę własnego kościoła w 1588 roku i według zachowanych informacji niedługo później go wzniesiono). Obecny kościół został wybudowany na początku wieku XVIII (przypuszczalnie około 1715 roku). Oszalowano go w 1844 roku. Ze względu na stan techniczny na początku XX wieku dokonano jego rozbiórki, a następnie, w 1924 roku, rekonstrukcji. Pod drugiej wojnie światowej kościół został przejęty przez napływową ludność katolicką. Samodzielną parafię utworzono tu z dniem 22 stycznia 1972 roku. W 1980 roku kościół został odrestaurowany.

Opis

Jest to kościół barokowy, orientowany, salowy, z zakrystią od wschodu (dobudowana później) i przedsionkiem od zachodu. Wzniesiono go na planie wydłużonego ośmioboku z drewna w konstrukcji zrębowej, na podmurówce z kamienia polnego. Ściany z zewnątrz oszalowano deskami. Całość zamknięto wysokim dachem namiotowym krytym dachówką. Wnętrze przykryto stropem płaskim, polichromowanym, wspartym na drewnianych filarach. Ściany otynkowano.

Wyposażenie

Skromny wystrój wnętrza utrzymany jest w stylu barokowym. Znajduje się tutaj ołtarz z około 1715 roku z rzeźbami z dawnego ołtarza gotyckiego. Kościelne dzwony pochodzą z 1614 roku i 1753 roku.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej. Tom 2 / red. Bronisław Magdziarz. – Olsztyn : Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej, 1999. – S. 58-59.
  2. Czechyra, Łukasz: Wspólnota wyzwolonych : panorama parafii św. Piotra w Okowach w Pietrzwałdzie / Łukasz Czechyra // „Gość Niedzielny”. - 2013, nr 46, dod. „Posłaniec Warmiński”, nr 46, s. VIII.

Linki

  • Pietrzwałd - Kościół św. Piotra, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.pieknopolski.pl [dostęp 12.02.2014 r.]
  • Pietrzwałd: województwo warmińsko - mazurskie, powiat ostródzki, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.kosciolydrewniane.pl [dostęp 12.02.2014 r.]