Kościół pw. św. Wojciecha w Mrągowie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Mieczysław Kalski

Zabytek architektury sakralnej wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku.

Lokalizacja

Świątynia została wzniesiona na terenie Mrągowa, przy ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraβe) – dawnym trakcie handlowym do Królewca.

Historia

Budowę kościoła rozpoczęto wiosną 1860 roku. W dniu 28 października tego samego roku został on poświęcony przez księdza kanonika Rudolfa Borowskiego. Samodzielną parafię erygowano 30 lipca 1870 roku. W latach 1892-1894 do kościoła dobudowano nawy, a w latach 1894-1896 wieżę oraz zakrystię. Konsekracji nowej świątyni dokonał 22 czerwca 1896 roku biskup Andrzej Thiel. Nadano jej wówczas dwa wezwania: św. Wojciecha i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Kolejnej rozbudowy dokonano na początku XX wieku, a ponownie konsekrował ją biskup Augustyn Bludau w dniu 3 października 1910 roku.

Opis

Jest to budowla neogotycka, orientowana, wzniesiona z czerwonej cegły na planie prostokąta o wymiarach 25,5 m na 11,5 m. Posiada wyodrębnione, prosto zamknięte prezbiterium, niższe od korpusu nawowego (9,5 m wysokości, korpus ma 11 m),. Po stronie zachodniej znajduje się trzykondygnacyjna wieża (wysokość około 30 m), wzniesiona na planie kwadratu, zakończona dwuspadowym dachem i wieżyczkami. We wnętrzu halowej świątyni znajdują się trzy nawy. Wskutek kolejnych zmian i rozbudowy korpus budowli przybrał formę krzyża łacińskiego. Boczne ramiona stanowią dwie kaplice.

Wyposażenie

W kościele znajdują się trzy ołtarze: główny i dwa boczne. Ołtarz główny został wykonany z drewna w firmie Georga Schreinera w Regensburgu na początku XX wieku. Ma on nietypową konstrukcję. W centralnym miejscu ołtarza znajduje się tabernakulum, a nad nim tzw. Tron Eucharystyczny. Obok, po prawej stronie, umieszczono płaskorzeźbę zmartwychwstałego Chrystusa z chorągiewką, a po lewej Świętej Rodziny i oddającego pokłon pasterza. Po obu stronach znajdują się figury (po lewej Serca Pana Jezusa, po prawej Matki Bożej Królowej), nad nimi anioły, a całość wieńczą sterczyny. Z lewej strony ołtarza głównego znajduje się ołtarz Ukrzyżowania (obok figury Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty), z prawej – Niepokalanego Poczęcia Maryi (obok obrazu znajdują się tam dwie figury: św. Józefa i św. Franciszka). W kaplicy Matki Bożej umieszczono wykonaną z drewna chrzcielnicę. Przy pierwszym filarze (licząc od prezbiterium) po lewej stronie usytuowana jest neogotycka ambona, którą zdobią symbole ewangelistów. Ołtarze boczne, ambonę i chrzcielnicę wykonała firma Vettera z Dobrego Miasta. Na chórze, usytuowanym nad wejściem do kościoła, znajdują się dziewiętnastowieczne 16-głosowe organy, wykonane przez firmę Goebla z Królewca. Kościelne witraże wykonano w 1894 r. w zakładzie Heinricha Oldtmanna w Linnich. Oszklono wówczas trójdzielne okno środkowe w ścianie wschodniej prezbiterium oraz dwa dwudzielne okna w ścianach bocznych. Witraże w prezbiterium przedstawiają Dobrego Pasterza oraz męczeństwo św. Wojciecha. Pozostałe ostrołukowe okna ozdobiono motywami roślinnymi.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Kopiczko, Andrzej: Porta Domini: kościoły jubileuszowe i sanktuaria Świętego Krzyża w archidiecezji warmińskiej / Andrzej Kopiczko. – Olsztyn : „Posłaniec Warmiński”, 2002. – S. 73-78.
  2. Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej. Tom 2 / red. Bronisław Magdziarz. – Olsztyn : Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej, 1999. – S. 136-138.

Linki

  • Kościół p.w. św. Wojciecha i Niepokalanego Poczęcia NMP w Mrągowie, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.zabytki.mazury.pl [dostęp 22.10.2013 r.]
  • Kuprjanik, Stanisław: Kościół katolicki p.w. św. Wojciecha w Mrągowie, materiał zamieszczony na stronie internetowej, www.it.mragowo.pl [dostęp 22.10.2013 r.]